Organizacja szkoleń dla pracowników offshore. O czym warto pamiętać?

Przemysł offshore rozwija się coraz bardziej dynamicznie na całym świecie, a podmioty gospodarcze, działające w tej branży, wciąż poszukują nowych pracowników. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej firm, organizujących szkolenia dla pracowników offshore. O czym warto pamiętać, oferując szkolenie z zakresu produkcji maszyn, niezbędnych do pracy w środowisku morskim? Czym jest tajemniczo brzmiący offshore?

szkolenia-pracownikow

Przemysł offshore to branża gospodarki, produkująca urządzenia do pracy na morzu. Przykładem będą platformy oraz wieże wiertnicze, służące do wydobywania ropy oraz gazu, morskie turbiny wiatrowe i urządzenia energetyczne, a także elementy sterowania oraz automatyki. Pracownicy tego sektora zajmują się nie tylko produkcją wyżej wymienionych maszyn, lecz również ich obsługą. O czym trzeba pamiętać, podczas organizacji szkoleń, zarówno tych praktycznych, jak i teoretycznych?

Szkolenia praktyczne

Szkolenia praktyczne dotyczą głównie pracowników, chcących pracować na platformach wiertniczych lub innych jednostkach pływających i odbywają się głównie w Norwegii, gdzie znajduje się akredytowany ośrodek szkoleniowy, wydający stosowny certyfikat. Ponieważ omawiany typ pracy wymaga od personelu przemieszczania się helikopterami lub statkami, aby dostać się na platformę, w skład szkolenia wchodzi trening Helicopter Under Water Escape Training (HUET) oraz Escape Chute. Organizując szkolenie dla pracowników offshore, należy pamiętać, aby zapewnić jego uczestnikom trening z zakresu BHP w formie e-kursu jeszcze przed zaczęciem szkolenia właściwego, a także wyżywienie w miejscu odbywania się kursu. Pamiętajmy o zagwarantowaniu transportu między ośrodkami szkoleniowymi w Norwegii.

E-szkolenia

Ze względu na naszą lokalizację, coraz częściej gościmy w salach konferencyjnych uczestników szkoleń dla pracowników offshore – mówi menedżer Hotelu Vulcan ze Szczecina – Zapewniamy odpowiednią przestrzeń oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu, a także sprzęt konferencyjny.

E-szkolenia to coraz częstsza forma kursów dla pracowników z branży offshore. Najczęściej dotyczą one stanowiska riggera oraz stanowisk związanych z wykonywaniem prac na wysokościach. W pierwszym przypadku, szkolenie dostarcza wiedzy na temat bezpiecznego przemieszczania oraz hakowania ładunków. Pamiętajmy, aby w jego programie znalazło się wprowadzenie do wykonywanych obowiązków, przedstawienie obowiązujących przepisów, zasady hakowania, informacja na temat konserwacji zawiesi oraz innego sprzętu. Z kolei na stanowiskach związanych z pracą na wysokościach, szkolenie nie może pomijać takich zagadnień, jak definicja pracy na wysokości, identyfikacja niebezpieczeństw, związanych z tego typem robót, bezpiecznych metod pracy na wysokości oraz metod z zejścia ze stanowiska.

Jeśli organizujemy takie szkolenie w sali konferencyjnej, w trosce o komfort jego uczestników, zadbajmy, aby pomieszczenie było dobrze przewietrzone oraz odpowiednio oświetlone. Zorganizujemy też zimne napoje i drobny poczęstunek.

śr. ocena 5 / głosów 5