Najważniejsze parametry techniczne wózków widłowych

Wózki widłowe (fachowo – jezdniowe) to urządzenia ułatwiające proces składowania i przeładunku towarów. Stanowią więc podstawowe wyposażenie każdego magazynu. Występują jednak w wielu wariantach, a dobór tego właściwego może mieć ogromne znaczenie dla prawidłowego przeprowadzania prac. Na jakie parametry techniczne wózków zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jakie są podstawowe zadania wózków widłowych?

Aby rozmawiać o parametrach wózków widłowych, warto wyjaśnić najpierw, jakie zadania realizują. To podstawowe narzędzia wykorzystywane w magazynowaniu. Dzięki nim praca w tej branży jest o wiele szybsza i efektywniejsza.  Wózki pomagają w wykonywaniu różnych prac, a najważniejsze z nich to:

 • przenoszenie ładunków z punktu A do punktu B,
 • podnoszenie ładunków – umożliwiające m.in. układanie lub ściąganie ich z regałów,
 • załadunek i wyładunek.

Wybierając urządzenie o odpowiednich parametrach, należy uwzględnić przede wszystkim te właśnie zadania.

Parametry wózków jezdniowych – wielkości znamionowe

Podstawowymi parametrami wózków widłowych są wielkości znamionowe. Mówią one o maksymalnym obciążeniu roboczym pojazdu w trzech kategoriach określanych zgodnie z jego przeznaczeniem:

 • nośność – maksymalny ciężar przewożonego ładunku,
 • udźwig – maksymalny ciężar podnoszonego ładunku określany jako udźwig nominalny (maks. masa ładunku podnoszonego na wysokość 3300 mm) lub udźwig zredukowany (czyli maks. masa ładunku, jaki może unieść wózek w zależności od wysokości, środka ciężkości i osprzętu),
 • siła uciągu – maksymalny ciężar ładunku, jaki można ciągnąć wózkiem ciągnikowym.

Pozostałe ważne parametry wózków jezdniowych

Gdy dowiesz się już, z jakimi obciążeniami może pracować interesujący Cię wózek, pora na przyjrzenie się jego pozostałym cechom. Będą to przede wszystkim:

 • wysokość podnoszenia,
 • prędkość (przede wszystkim jazdy, ale również podnoszenia i opuszczania ładunków),
 • wymiary i ciężar pojazdu,
 • zdolność pokonywania wzniesień,
 • promień zawracania,
 • pochylenie masztu i przesuw wideł.

Wysokość podnoszenia to parametr determinowany przez konstrukcję masztu. Można go określać na dwa sposoby: jako maksymalną wysokość podnoszenia (odległość, na jaką wznoszą się widły przy maksymalnym wysunięciu masztu) oraz wysokość swobodnego podnoszenia (odległość, na jaką wznoszą się widły bez wysuwania masztu).

Z tą wartością wiąże się również pochylenie masztu. Jest to cecha, która umożliwia bezpieczne podnoszenie ładunków na znaczne wysokości – dodaje przedstawiciel firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia “PW” Sp. z o.o.

Dla efektywnego wykorzystania wózka ważna jest również jego prędkość pracy. Warto zwrócić uwagę nie tylko na prędkość jazdy, ale również wartości dotyczące podnoszenia i opuszczania wideł, które powinny wynosić kolejno od 0,2 do 0,7 m/s i poniżej 1 m/s. Istotne będą ponadto same wymiary wózka. Należy zwrócić uwagę, czy zmieści się on w magazynowych alejkach w sposób, który pozwoli na swobodne manewrowanie. Przy okazji warto sprawdzić promień zawracania wózka określający powierzchnię, jaka jest niezbędna do wykonania manewru. Zazwyczaj wynosi ona poniżej 2,5 m. Z kolei masa wózka jest ważna w kontekście jego możliwości udźwigu (im większa masa, tym większy udźwig), ale również w kwestii nacisku kół na podłoże. Należy na to zwrócić uwagę szczególnie, gdy wózek ma być przeznaczony do pracy na rampach o określonym dopuszczalnym obciążeniu roboczym. Wózki różnią się ponadto zdolnością do pokonywania wzniesień (wyrażaną w procentach nachylenia terenu).

śr. ocena 5 / głosów 5