Na czym polega produkcja skrzynek magazynowych z tworzyw sztucznych metodą wtryskową?

Formowanie wtryskowe jest jedną z nowoczesnych technik kształtowania tworzyw sztucznych i wykonywania z nich przedmiotów użytkowych m.in. pojemników, opakowań, zasobników magazynowych i wielu różnych innych rzeczy, także takich, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Jak tego typu rzeczy są wytwarzane, opowiemy na przykładzie produkcji skrzynek magazynowych.

skrzynia-magazynowa

Na czym polega formowanie wtryskowe?

Wtłaczanie termoutwardzalnego lub termoplastycznego materiału produkcyjnego do specjalnie przygotowanej formy, w której zastyga on w określoną kształtkę, zwaną też wypraską, nazywamy techniką wtryskiwania tworzyw sztucznych lub też formowaniem wtryskowym. Ze względu na stosowane tworzywo rozróżniamy dwa rodzaje tej techniki:

  • z wykorzystaniem granulatu
  • z zastosowaniem prepolimeru; w tym przypadku mamy do czynienia z tzw. reaktywnym formowaniem.

Ponieważ nasze przykładowe skrzynki magazynowe z oferty firmy Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych „Rodło” z Bytomia produkowane są z gotowego granulatu, opiszemy tutaj dokładniej metodę otrzymywania kształtek z jego zastosowaniem. Chętnych do uzyskania większej ilości informacji o metodzie reaktywnej (RIM od ang. Reactive Injection Moulding) odsyłamy do artykułu umieszczonego na stronie Magazynu Przemysłowego.

Do wyprodukowania skrzynki magazynowej lub jakiejkolwiek innej kształtki z tworzywa sztucznego potrzebna jest wtryskarka oraz osobna dla każdego wyrobu forma wtryskowa. Wtryskarka Jest to urządzenie o dość skomplikowanej budowie, składające się z trzech podstawowych bloków: agregatu wtryskowego, aparatury regulacji i sterowania oraz zespołu zamykania i otwierania formy. Forma wtryskowa to narzędzie o skomplikowanej budowie, którego głównym zadaniem jest umożliwienie wpłynięcia tworzywa do gniazd oraz nadanie konkretnego kształtu.

Poszczególne etapy produkcji skrzynki magazynowej z granulatu

Jak sygnowaliśmy wcześniej, opis produkcji skrzynki magazynowej pomoże zobrazować czytelnikowi wytwarzanie każdej innej kształtki z gotowego granulatu. Oto poszczególne etapy produkcji takiej skrzynki:

  • wsypanie granulatu do leja zasypowego wtryskarki
  • podanie granulatu do otoczonego grzałkami cylindra, wewnątrz którego znajduje się ślimak przesuwający i tłoczący tworzywo
  • ocieplany grzałkami i przesuwany ślimakiem granulat ulega uplastycznieniu do półpłynnej postaci
  • po uzyskaniu odpowiedniej plastyczności i konsystencji tworzywo jest wtryskiwane pod bardzo dużym ciśnieniem do formy, w tym przypadku mającej kształt skrzynki magazynowej, gdzie jest schładzane, co pozwala uzyskać trwały i żądany kształt
  • po zestaleniu się tworzywa, forma jest otwierana, po czym oddziela się od niej wyprodukowany przedmiot
  • forma jest ponownie zamykana i cały proces można zacząć od nowa.

Ostatnim etapem jest mechaniczne oczyszczanie skrzynki lub innej kształtki z resztek nadmiarowego i zbędnego tworzywa.  

śr. ocena 5 / głosów 5