Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego ciągnika siodłowego

Silną tendencją w polskiej branży przewoźniczej jest budowanie firmowych flot na podstawie pojazdów używanych, najczęściej pochodzących zza zachodniej granicy. Jest to w pełni uzasadnione – maszyny pochodzące z drugiej ręki są dużo tańsze od tych pochodzących prosto od producenta, a przy tym, mimo przejechanych kilometrów, często odznaczają się bardzo dobrym stanem technicznym. Jak wybrać odpowiedni ciągnik? Na co zwrócić uwagę?

Od kogo kupić ciągnik?

Poszukując ciągnika siodłowego możemy zajrzeć do kilku źródeł. Najniższe ceny znajdziemy u innych firm, które chcą sprzedać posiadane pojazdy, żeby unowocześnić własną flotę – niskie koszty wynikają przede wszystkim z braku pośrednictwa w sprzedaży. Zakup u dealera pojazdów używanych, szczególnie stanowiącego część międzynarodowej grupy – takiego jak firma Nijhof Wassink – będzie wiązał się z wyższymi kosztami, jednak w zamian otrzymujemy pewność, że pojazd jest w pełni sprawny pod względem technicznym. Gwarancji takiej nie posiadamy nabywając pojazd bezpośrednio od właściciela. W dzisiejszych czasach wciąż powszechne są sytuacje, kiedy już po kupnie okazuje się, że pojazd wymaga gruntownego i kosztownego remontu. Doskonała okazja szybko staje się zwykłą stratą pieniędzy. Inna sprawa, że u firm specjalizujących się w obrocie używanymi pojazdami znajdziemy znacznie szerszy wybór towarów, a także możemy liczyć na pomoc w kwestiach formalnych, takich jak rejestracja pojazdu i ubezpieczenie.

Stan techniczny pojazdu

Jak zostało powiedziane, kupno ciągnika siodłowego od dealera jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż nabycie go bezpośrednio od właściciela. Wciąż jednak należy bardzo dokładnie przyjrzeć się stanowi technicznemu pojazdu. Nie warto ufać sprzedawcy na słowo – każdy pojazd powinien posiadać dokumentację, w której zarejestrowane są przeprowadzane przeglądy stanu technicznego oraz ewentualne naprawy. Sprzedawca powinien umożliwić nam wgląd do tych dokumentów, byśmy mieli świadomość, z jakimi problemami możemy mieć potencjalnie do czynienia w trakcie eksploatacji pojazdu.

Wiek i przebieg

Podczas zapoznawania się z dokumentacją techniczną pojazdu należy zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie – wiek oraz przebieg pojazdu. To od nich w dużej mierze zależy poziom awaryjności maszyny. Najczęściej wybierane przez firmy ciągniki mają nie więcej, niż 6 lat – oczywiście, im młodszy ciągnik, tym większa gwarancja niezawodności, ale również i cena. Choć ciągniki konstruowane są z myślą o pokonywaniu znacznych dystansów i pracy praktycznie non stop, przebieg używanego pojazdu nie powinien być większy niż pół miliona kilometrów.

śr. ocena 5 / głosów 5