Na co zwrócić uwagę, kupując tarczę treningową?

Worki treningowe, tarcze, gruszki – to nieodłączny sprzęt w treningach sztuk walki. Wybór sprzętu musi iść w parze z Twoimi potrzebami. Jesteś trenerem i doposażasz salę do ćwiczeń? A może trenujesz po kilka godzin dziennie przed zawodami i chcesz mieć swój sprzęt w domu. Wybór rodzaju tarcz zależy od wielu czynników. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Rodzaje tarcz treningowych bokserskich

Powiedzmy sobie na początku o tarczach ręcznych. Odgrywają inną rolę treningową, niż worek, bo pozwalają na dynamiczną naukę ciosów. Ćwiczą nie tylko siłę, ale też uczą celności. Dodatkowo świetnie nadają się do treningu ciosów sierpowych, które trudno wykonać na worku. Typów tarcz ręcznych, czyli tzw. łap trenerskich jest wiele. Wybór zależeć będzie od wybranej sztuki walki. Przykładowo odpowiednią do boksu tajskiego będzie tarcza w typie THAI. Alternatywą dla tarcz ręcznych są tarcze na przedramiona w stylu PAO. Służą do dynamicznego trenowania ciosów pięścią i kopnięć. Tarcze nożne umożliwiają trening samych kopnięć. Dobra tarcza nożna ma trzy uchwyty. Są wygodne dla  trenera, który musi trzymać tarczę, umożliwiając wykonanie niskich, średnich i wysokich kopnięć. Dodatkowych sprzętem może być tarcza ochronna na brzuch i korpus. Zabezpieczają najważniejszy organ pięściarza – wątrobę.

Tarcza ochronna na brzuch pozwala ćwiczyć ciosy pięścią, ale też wykonywać kopnięcia frontalne lub uderzenia kolanem. Często w tym celu używa się tarcz do kopnięć. Są jednak znacznie mniej efektywne od tarcz na brzuch, które są dopasowane do ciała przeciwnika. Dzięki nim trenują dwie osoby. Jedna ćwiczy uderzenia, druga uniki – informuje ekspert z firmy Leone.

Wszystkie wyżej wymienione rodzaje tarcz wymagają partnera. Alternatywą dla nich są tarcze do muru. Przytwierdza się je do ściany. Świetnie imitują punkty, w które należy uderzać w prawdziwej walce. Nadają się do boksowania i wyższych kopnięć.

Jaki sprzęt treningowy wybrać dla siebie?

Już trochę powiedzieliśmy o rodzajach tarcz. Wybór sprzętu będzie zależał od tego, czy masz z kim ćwiczyć. Jeśli jesteś trenerem, to dobrze, żebyś zapewnił swoim zawodnikom każdy rodzaj tarcz. Jeśli zaś sam trenujesz i chcesz ćwiczyć w domu, pomyśl nad montażem tarczy statycznej lub po prostu zainwestuj w worek i/lub gruszkę. Druga sprawa, na którą koniecznie musisz zwrócić uwagę, to wykonanie sprzętu bokserskiego. Kupisz tani, ze sztucznego materiału, to nie zamortyzuje dobrze ciosów, a do tego szybko się zużyje. Tarcze to koszt, ale i inwestycja. Kup tarcze wykonane ze skóry naturalnej, najlepiej wołowej. One przetrwają intensywne treningi, nie będziesz musiał się martwić po krótkim czasie, że sprzęt się rozpadnie. Dodatkowo istotne jest wypełnienie. Tarcze ręczne z kieszonką powietrzną to większy komfort dla zawodnika i trenera.

śr. ocena 5 / głosów 6