Motion Capture System, czyli analiza ruchu człowieka w przestrzeni

Motion Capture System (system przechwytywania ruchu) pozwala wiernie odtworzyć naturalne ruchy człowieka i analizować je. Znajduje to zastosowanie w medycynie, fizjoterapii i sporcie. W branży rozrywkowej umożliwia tworzenie realistycznych animacji i efektów specjalnych. W jaki sposób można śledzić ruchy ludzkiego ciała z dużą precyzją? Na jakiej zasadzie działa Motion Capture System? Odpowiadamy w poniższym artykule.

analiza-ruchu

Czym jest Motion Capture System?

W ciele człowieka znajduje się od 450 do 500 mięśni. Nawet w tak pozornie proste czynności jak chodzenie, angażują się mięśnie całego ciała – nie tylko nóg! Górne partie muszą przecież utrzymywać nas w prostej postawie i zadbać o równowagę. Ludzkie ciało to bardzo skomplikowany twór, a skurczanie i rozkurczanie mięśni zachodzą bardzo szybko. Potrzeba było wielu lat, aby stworzyć technologię umożliwiającą precyzyjne śledzenie oraz analizę ruchu. Tą technologią jest Motion Capture System.

Motion Capture System to rodzaj obrazowania trójwymiarowego. Aby dokładnie przeanalizować ruch ludzkiego ciała, potrzeba modela i układu wielu kamer – opisuje specjalista z firmy EC Test Systems. – Model ma na sobie przylegający do ciała kostium. Umieszcza się na nim liczne znaczniki, które muszą być dobrze widoczne. Model porusza się, a kamery śledzą jego ruchy. Każdy znacznik ma własne ID i nadaje sygnał informujący o swojej lokalizacji. Odpowiednie programy wykorzystują te dane do odwzorowywania zachowania ludzkiego ciała albo wyszukiwania nieprawidłowych wzorców ruchowych. Zastosowanie całego systemu kamer jest konieczne, aby żaden ze znaczników nawet na chwilę nie zniknął z pola widzenia.

Ten skomplikowany system obrazowania znalazł wiele zastosowań w odległych od siebie branżach. Do czego się go wykorzystuje?

Zastosowania Motion Capture System

Motion Capture System daje dokładny wgląd w mechanikę ludzkiego ciała. Okazuje się to bardzo przydatne w dziedzinach związanych z medycyną, sporcie i branży gier komputerowych oraz filmie.

Jeśli chodzi o medycynę, to z analiz ruchu korzystają przede wszystkim fizjoterapeuci. Motion Capture System pozwala wykryć nawet drobne nieprawidłowości do skorygowania. Przechwytywanie ruchu dostarczyło też wielu nowych informacji, które są wykorzystywane do opracowywania nowych technik pracy z pacjentem.

Wiedza na temat ruchu jest przydatna także w pracy trenerów przygotowujących zawodników do rywalizacji sportowej. Dzięki analizie sposobu poruszania się, można idealnie dopasować treningi do potrzeb danej osoby i tworzyć nowe systemy treningowe. Motion Capture System to przewaga technologiczna w sporcie.

Rozwiązanie to przyczyniło się do stworzenia wielu bohaterów znanych filmów i gier. Gollum z „Władcy pierścieni”, niebiescy bohaterowie „Avatara” czy Davy Jones z „Piratów z  Karaibów” – te postacie byłyby znacznie mniej realistyczne, gdyby nie  system przechwytywania ruchu.

śr. ocena 5 / głosów 5