Makulatura – korzyści i efekty recyklingu

Przeciętny Polak zużywa około 50 kg papieru w ciągu roku. Niestety tylko 40% makulatury poddawane jest recyklingowi. Wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę, jakie korzyści niesie ze sobą ponowa przeróbka zużytego papieru i jak wiele drzew, energii elektrycznej i wody można dzięki temu zaoszczędzić. Co zrobić ze zużytą makulaturą i jakie efekty zapewnia recykling?

makulatura

Czym jest makulatura?

Makulatura to zużyte, zniszczone, nienadające się do użytku gazety, magazyny, tektura, książki i inne odpady z papieru, które można ponownie wykorzystać, ponieważ w swojej strukturze zawierają cenne włókna celulozowe. Zużyty papier jest powtórnie wykorzystywany dzięki procesom recyklingu i można ponownie wyprodukować z niego wiele rzeczy, np. koperty, papier toaletowy, szary papier pakowy, opakowania na kosmetyki, zabawki, czasopisma.

Jak wygląda proces recyklingu makulatury?

Recykling makulatury to złożony proces. Zebrane kartony, książki, gazety i inne odpady celulozowe gromadzone są w zakładach recyklingu, gdzie następuje sortowanie ze względu na różne typy makulatury. Następnie materiał poddawany jest obróbkom, m.in. rozwłóknianiu, oczyszczaniu, bieleniu i odbarwianiu. Pozyskane włókna celulozowe służą do produkcji nowych papierowych przedmiotów.

Jak segregować makulaturę?

Segregacja zużytego papieru jest banalnie prosta. Przeznaczone są do tego specjalne niebieskie pojemniki, do których można wrzucać gazety, czasopisma, książki, papier pakowy, tekturę i pudła kartonowe.

Makulaturę warto przeznaczyć do skupu, za co dodatkowo można otrzymać pieniądze i mieć pewność, że papier na pewno zostanie poddany recyklingowi – tłumaczy ekspert z firmy Skup Złomu w Młodzieszynie.

Korzyści i efekty recyklingu

Zużycie papieru na świecie wciąż rośnie, dlatego selektywna zbiórka i recykling makulatury jest absolutną koniecznością, a dodatkowo przynosi mnóstwo korzyści. Do najważniejszych zalicza się:

  • zmniejszenie wycinki drzew – tona papieru wyprodukowanego z makulatury ratuje 17 drzew przed wycinką;
  • oszczędność wody – recykling tony papieru pozwala zaoszczędzić aż 26 tysięcy litrów wody;
  • oszczędność prądu – tona papieru z recyklingu równa się 4200 kWh zaoszczędzonej energii;
  • ograniczenie wielkości wysypisk – zmniejszenie papierowych odpadów pozwala ograniczyć szkodliwość wysypisk;
  • poprawa stanu powietrza – dzięki recyklingowi zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza poprzez ograniczoną emisję dwutlenku węgla;
  • sposób na zarobek – za kilogram makulatury można zarobić około 20-40 groszy;
  • oszczędność pieniędzy – produkcja papieru z makulatury jest kilkakrotnie tańsza niż produkcja z drewna.
śr. ocena 5 / głosów 5