Leasing samochodów – zalety rozwiązania

Jak wygląda wzięcie samochodu w leasing? Nabywca wskazuje firmie leasingowej wybrany samochód, a ta go kupuje, po czym oddaje je nabywcy w leasing. Pomimo tego, że formalnie właścicielem auta jest firma leasingowa, praktycznie nie jest to odczuwalne, ponieważ leasingobiorca korzysta z niego bez żadnych ograniczeń. Po zakończeniu umowy nabywca może wykupić auto.

Rodzaje leasingu

Wyróżniane są dwa rodzaje leasingu. Pierwszym z nich jest leasing operacyjny. Ten typ, zgodnie z polskimi przepisami, jest traktowany jako usługa. W pewnym sensie jest to wynajem pojazdu, którego właścicielem pozostaje leasingodawca.

Procedura wygląda następująco: nabywca wnosi opłatę wstępną, nazywaną czynszem inicjalnym, po czym opłaca raty leasingowe przez czas określony w umowie. Po jej upływie przedsiębiorca może kupić samochód za określoną kwotę.

W leasingu operacyjnym klient nie wpisuje w koszty samej wartości pojazdu, czyli tak zwanych odpisów amortyzacyjnych – w tym wariancie leży to po stronie leasingodawcy.

Drugim wariantem leasingu jest leasing finansowy. W tym przypadku to klient dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a auto zalicza się do jego majątku, jednak właścicielem pozostaje leasingodawca. Po spłaceniu ostatniej raty właścicielem staje się przedsiębiorca.

Leasing operacyjny oraz finansowy różnią się także czasem, na jaki musi zostać podpisana umowa. W przypadku leasingu operacyjnego minimalny okres to dwa lata i nie obowiązują ograniczenia odnośnie okresu maksymalnego, natomiast w przypadku leasingu finansowego czas leasingu jest ustalany przez obie strony umowy.

Od czego zacząć, chcąc wziąć auto w leasing?

Wiele osób, decydując się na zakup auta przez leasing, nie wie, jak się za to zabrać. Wybrać auto, a dopiero potem znaleźć odpowiednią firmę leasingową, czy może najpierw znaleźć firmę leasingową, a następnie auto?

Nie ma na to jednej odpowiedzi. Można zacząć zarówno od wyboru auta, jak i znalezienia leasingodawcy. Istotną informacją jest to, że nie musisz być zdany na siebie!

Zakup auta w leasing można zacząć u dealera samochodowego, ponieważ dzięki temu formalności można dopiąć w jednym miejscu. Sprzedawcy samochodów zarówno nowych, jak i używanych świadczą pomoc w uzyskaniu leasingu, często też mają znacznie korzystniejsze warunki niż klienci indywidualni. Jeśli obawiasz się formalności i nie chcesz sam przechodzić przez procedurę leasingową, możesz powierzyć to sprzedawcy samochodów, np. firmie Auto-Trans. Co więcej, przedsiębiorstwo to może w przyszłości zatroszczyć się o Twoją flotę firmową.

śr. ocena 5 / głosów 5