Klucze udarowe w praktyce. Sposoby zastosowania

Klucze udarowe służą przede wszystkim do wykręcania i przykręcania śrub w miejscach łatwo dostępnych. Wykorzystuje się je powszechnie w różnego rodzaju warsztatach samochodowych i w gospodarstwach domowych. Na rynku spotkać można dwa rodzaje kluczy udarowych – pneumatyczne i elektryczne. Co warto na ich temat wiedzieć?

klucz-udarowy

Jak dobierać klucze udarowe?

Klucze udarowe powinno dobierać się odpowiednio do zamierzonych zastosowań. Okazuje się bowiem, że między poszczególnymi kluczami występują znaczące różnice, które sprawiają, że nie każdy wybór w danej sytuacji jest właściwy. Niektóre klucze udarowe działają na prąd (akumulator, zasilanie sieciowe bądź z gniazda zapalniczki), a inne współpracują ze sprężarką. Decydując się na klucze elektryczne, na ogół nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów – inaczej sprawa ma się jednak z kluczami pneumatycznymi. W tym przypadku konieczny jest zakup kompresora ze zbiornikiem o wydajności 500l/min. Jeśli zdecydujemy się na taki rodzaj kluczy, to warto kupować wszystkie sprzęty w jednym miejscu – szeroki wybór oferuje przykładowo sklep Moto Dakar. Dzięki temu unikniemy niewłaściwego doboru sprzętu i kłopotów z tym związanych.

Do zastosowań profesjonalnych czy amatorskich?

Decydując się na zakup klucza udarowego, należy pamiętać o tym, że znaczenie ma fakt czy będzie on użytkowany profesjonalnie, a może jedynie amatorsko. To właśnie przesądza o sile działania klucza, a więc o jego momencie obrotowym. Większy moment obrotowy oznacza oczywiście większą wytrzymałość, dlatego też klucze pneumatyczne stosowane w samochodach ciężarowych mają znacznie większy moment obrotowy, niż te wykorzystywane przy samochodach osobowych. Klucze udarowe o najmniejszym momencie obrotowym są z kolei doskonałym rozwiązaniem podczas wykręcania świec zapłonowych.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?

Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując klucz udarowy? Jak wspomniano wyżej, jednym z najważniejszych parametrów jest w tym przypadku prędkość obrotowa. Większa prędkość pozwala oczywiście na szybsze wkręcenie czy przekręcenie śruby. Oprócz tego, warto zadbać o to, aby klucz miał możliwość regulacji. Wprawdzie w przypadku kluczy słabych nie ma to większego znaczenia, ale przy kluczach o wysokim momencie obrotowym użytkownik powinien mieć możliwość ich ograniczenia, gdyż różne połączenia wymagają różnej siły. Ciekawym rozwiązaniem jest także klucz udarowy kątowy, który umożliwia pracę w miejscach trudnodostępnych i nieosiągalnych dla tradycyjnych kluczy udarowych. Takie klucze przeznaczone są już jednak do zastosowań profesjonalnych, amatorom raczej się nie przydadzą.

śr. ocena 5 / głosów 5