Kiedy opłaca się kupić kopiarkę?

Kserokopiarka to podstawowy element wyposażenia każdego większego biura. Dzięki dobrej kopiarce możemy szybko i wygodnie powielać ważne dokumenty. Kiedy warto zainwestować w takie urządzenie, a w jakich sytuacjach lepiej je sobie odpuścić? Jaką kserokopiarkę wybrać do swojej firmy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym krótkim poradniku.

kserokopiarka

Kopiarka – kiedy się przyda?

Kserokopiarka sprawdzi się tam, gdzie pracujemy z dużą liczbą dokumentów. Jest niezbędna w każdym większym biurze, tam gdzie prowadzona jest księgowość, lub załatwia się sprawy kadrowe. Ale to nie wszystko. Ksero jest też niezbędne w większości placówek zajmujących się działalnością edukacyjną – w szkołach, centrach szkoleniowych czy stowarzyszeniach, kopiarka jest niezbędna do przygotowania materiałów edukacyjnych w odpowiedniej ilości, bez dużych kosztów. W zależności od tego, do jakiego typu placówki kupujemy kserokopiarkę, powinniśmy wybrać jeden z typów urządzeń. Do biura rachunkowego wystarczy nam standardowy sprzęt, który wykonuje czarno-białe kopie – w takim miejscu najbardziej liczy się czas wydruku pojedynczej kartki. W szkole i centrum szkoleniowym lepiej sprawdzi się kopiarka z opcją druku kolorowego – w ten sposób kopiowane materiały będą ciekawsze.

Kiedy nie kupować kopiarki?

Jeśli prowadzimy małą, rodzinną firmę, zamiast kopiarki, lepiej kupić niewielką drukarską ze skanerem. Dzięki temu, w razie konieczności będziemy w stanie powielić każdy dokument. Kopiarki są dużymi i kosztownymi urządzeniami, drukarka to znacznie mniejsza inwestycja, a w sytuacji, w której nie kserujemy codziennie stosów dokumentów, zupełnie nam wystarczy. Fachowców, którzy doradzą nam, jakie urządzenie wybrać, znajdziemy w firmie Arso Serwis.

Kopiarka nowa, czy używana?

Decydując się na zakup kopiarki do swojej firmy, musimy zastanowić się, w jaki sprzęt chcemy zainwestować. Wszystko zależy oczywiście w dużej mierze od funduszy, jakimi operujemy. Jeśli nie są one zbyt duże, a zależy nam na wysokiej jakości sprzęcie, pomyślmy o zakupie kopiarki używanej. Taki sprzęt powinien nam służyć wiele lat, a kupując go na rynku wtórnym, za maszynę o bardzo dobrych parametrach zapłacimy znacznie mniej pieniędzy. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na nieco większy wydatek, to lepiej kupić nową kopiarkę, wyposażoną w wiele dodatkowych funkcji – takie urządzenie będzie nam służyć latami. Podczas zakupu bierzmy pod uwagę nie tylko tępo pracy czy energooszczędność urządzenia, ale także koszty materiałów eksploatacyjnych, takich jak tonery, oraz części zamiennych. Warto na to uważać, bo dość często sprzęt, który pierwotnie wydaje się tani, podczas pierwszej awarii będzie wymagać bardzo kosztownej naprawy kopiarki.

śr. ocena 5 / głosów 6