Jak wyczarterować jacht?

Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup własnego jachtu, nie stoi to jednak na przeszkodzie do żeglowania – wystarczy, że wyczarterujemy łódź i już możemy cieszyć się atrakcyjnymi wakacjami. Tylko jak to zrobić? Gdzie szukać odpowiedniego jachtu i jakich formalności powinniśmy dopełnić zanim wstąpimy na pokład i chwycimy za stery? Odpowiedź znajdziemy w poniższym poradniku.

Gdzie wyczarterować łódź?

Żeby wyczarterować, czyli wynająć jacht na wakacje, musimy w pierwszej kolejności zgłosić się do właściciela lub armatora interesującego nas sprzętu. Jaka jest różnica między nimi? Właściciel to osoba bądź firma, która posiada łódź na własność – w przypadku armatora nie jest to takie oczywiste, może on wykorzystać ze sprzętu wypożyczonego i być w ten sposób swego rodzaju pośrednikiem między właścicielem a osobą wynajmującą. Możemy również skorzystać z usług firm pośredniczących w kontaktach z armatorami – jedną z takich firm jest Open Sailing. Dzięki bogatej bazie partnerów Open Sailing jest w stanie zapewnić nam pomoc w wynajęciu jachtu na niemal cały świecie.

Patent żeglarski – czy jest potrzebny

Wiele osób nie mających doświadczenia z żeglugą zastanawia się, czy wyczarterowanie jachtu jest możliwe bez posiadania patentu, czyli dokumentu potwierdzającego naszą zdolność do prowadzenia łodzi. Odpowiedź, jak to często bywa, brzmi: to zależy. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie jaką łodzią chcemy pływać. Od 2008 roku obowiązują przepisy, które umożliwiają osobom posiadającym doświadczenie żeglarskie nie potwierdzone patentem wynajęcie łodzi o długości nieprzekraczającej 7,5 metra bądź jachtu motorowego z silnikiem nie większym niż 10kW (nie dotyczy to silnika pomocniczego). Jeśli chcemy wynająć łódź większą bądź nie posiadamy żadnego doświadczenia w żeglowaniu, powinniśmy zatrudnić skippera, czyli osobę, która zajmie prowadzeniem łodzi i zapewnieniem bezpieczeństwa załodze. Skipper rzecz jasna powinien posiadać stosowne uprawnienia do prowadzenia wyczarterowanej przez nas łodzi. Wyróżnia się kilka rodzajów patentów – największe uprawnienia daje patent kapitana, umożliwiający prowadzenie każdego jachtu, niezależnie od jego wielkości.

Ubezpieczenia i kaucja

Wynajmując łódź będziemy musieli wnieść zwrotną kaucję, która zostanie przeznaczona na pokrycie ewentualnych szkód powstałych w trakcie naszego użytkowania jachtu. Jeśli wartość strat będzie większa, niż wartość kaucji, zostaną one pokryte z ubezpieczenia OC i CASCO – oczywiście, o ile łódź została ubezpieczona. Należy to koniecznie sprawdzić. Opcjonalne jest wykupienie ubezpieczenia kaucji – polega ono na tym, że w razie szkody ubezpieczyciel zwraca nam całość lub część wpłaconej kaucji.

śr. ocena 5 / głosów 5