Jak wybrać używany sprzęt kitesurfingowy?

Kitesurfing to ciekawy sport i forma letniej rekreacji dla osób lubiących aktywnych wypoczynek. Podobnie jak w przypadku wielu innych dyscyplin, do uprawiania kitesurfingu potrzebny będzie nam odpowiedni sprzęt – od deski przez latawiec, kończąc na akcesoriach. Zakupienie nowego ekwipunku może okazać się zbyt dużym wydatkiem, szczególnie dla osób stawiających pierwsze kroki w tym kierunku. Alternatywą są sprzęty używane.

Używane nie znaczy gorsze

Kupno używanego sprzętu kitesurfingowego to rozsądne wyjście dla wszystkich tych, którzy dopiero chcą zmierzyć się z tą dyscypliną sportu i nie planują na starcie inwestować dużych pieniędzy w sprzęt. Jeśli ta forma aktywności nie przypadnie nam do gustu, nie odczujemy tak dobitnie poniesionych kosztów. Nie musimy obawiać się, że rzeczy pochodzące z drugiej ręki będą uszkodzone lub niższej jakości – bardzo często do sprzedaży powracają sprzęty, które z jakiegoś powodu nie odpowiadały poprzednim użytkownikom i nawet nie posiadają wyraźnych śladów użycia. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, żeby trafić na sprzęt w świetnym stanie w cenie dużo niższej, niż nowy egzemplarz. Gdzie kupować, żeby mieć pewność, że dobrze wydaliśmy pieniądze? Najbezpieczniejszym wyborem będą specjalistyczne sklepy, takiej jak KiteOffer.pl, prowadzący własny komis używanego sprzętu. Decydując się na zakup w tym miejscu mamy pewność, że wybrane przez nas artykuły zostały dokładnie sprawdzone pod względem jakości i w pełni nadają się do użytku.

Jak wybrać używany sprzęt?

Przede wszystkim kupując używany sprzęt powinniśmy zachować większą ostrożność, niż przy kupnie sprzętu nowego. Nie oceniajmy produktu po opakowaniu. Kite, czyli latawiec, na którym będziemy latać będzie zapakowany w worek ochronny. Warto zdawać sobie sprawę, że wielu użytkowników nie pakuje latawca do worka od razu po jego złożeniu, dlatego też stopień zużycia worka nie musi wcale odzwierciedlać stopnia zużycia latawca. Przy zakupie musimy koniecznie wyjąć latawiec, obejrzeć go pod światło w celu oceny starcia materiału (w miejscach przetarć materiał lepiej przepuszcza światło), a następnie nadmuchać. To pozwoli nam stwierdzić, czy w tkaninie nie ma żadnych dziur. Mniejsze dziury możemy naprawić przy pomocy specjalnej łatki, jednak większe rozdarcia będą wymagały pomocy profesjonalisty. Drugą istotną kwestią jest tzw. bar, czyli uchwyt połączony z latawcem.

To niezwykle istotny dla naszego bezpieczeństwa element, dlatego jeśli kupujemy używany sprzęt powinniśmy upewnić się, że jest on kompletny i złożony fabrycznie, tzn. nie przeszedł żadnych przeróbek. Ostatni z głównych elementów wyposażenia kitesurfingowego to deska. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wszelkiego rodzaju rozwarstwienia farby oraz naklejki – może okazać się, że pod nimi znajdują się pęknięcia lub inne uszkodzenia, które właściwie dyskwalifikują deskę. Pod lupę bierzemy również finy, czyli stateczniki na spodniej warstwie deski. Nie powinny one być popękane bądź wyszczerbione i nie powinny się ruszać. Jeśli zauważymy takie usterki, będzie to oznaczało konieczność wymiany finów na nowe, co wiąże się z kolejnym wydatkiem.

śr. ocena 5 / głosów 5