Jak wybrać dobre gogle narciarskie?

Gogle narciarskie umożliwiają bezpieczną i komfortową jazdę po stoku. Sprzęt ten jest tak samo ważny jak np. spodnie narciarskie, kurtka czy kask, dlatego warto wybrać takie, które zapewnią najwyższą przejrzystość. Jakie cechy gogli narciarskich są istotne? Dowiedz się więcej, jaki konkretnie sprzęt sprawdzi się najlepiej oraz na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas zakupu tego typu sprzętu na narty.

gogle-narciarskie

Sklep sportowy: Jakie gogle narciarskie wybrać? – warunki pogodowe i wielkość

Widoczność w goglach narciarskich zależy również od warunków pogodowych, dlatego producenci zachęcają, by zwracać uwagę na właściwy dobór szyb. Aby uporać się z tym problemem, obecnie na rynku stosuje się gogle o stałych lub wymiennych szybach z dopasowanym kolorem soczewki oraz właściwą kategorią filtru. Standardowy sklep sportowy zgodnie z obowiązującymi normami ma w asortymencie gogle narciarskie w pięciu kategoriach filtrów, które różnią się od siebie współczynnikiem przepuszczalności światła. Dlatego też warto pamiętać, że zarówno kolor, jak i filtr wpływają na to, czy ilość przedostającego się do oka światła wzrasta, czy maleje. I tak w słoneczny dzień stosuje się gogle brązowe, niebieskie lub szare i filtr S3. Przy lekkim zachmurzeniu sprawdzą się szyby żółte lub pomarańczowe z filtrem S2, a w pochmurny dzień – bursztynowe lub złote o filtrze S1. Z kolei białe gogle z filtrem S0 mogą być używane tylko w nocy, a czarne z filtrem S4 np. do jazdy w słoneczny dzień na lodowcu. Ponadto, odwiedzając sklepy sportowe, warto zwrócić uwagę również na rozmiar gogli. Wybrany model powinien być dopasowany tak jak np. spodnie narciarskie, kask bądź inna odzież sportowa, czyli indywidualnie, do konkretnej osoby. W tym przypadku rozmiar oprawek powinien odpowiadać rozmiarowi twarzy – najczęściej osoby wybierające się na narty decydują się na rozmiar M, który pasuje do większości dorosłych narciarzy oraz nastolatków. Dodatkowo, osoby noszące okulary, powinny sprawdzić, czy wybrany rozmiar i model gogli posiada funkcję OTG i umożliwia im komfortowe noszenie oraz ścisłe przyleganie gogli narciarskich do twarzy.

Jakie gogle na narty? – anti-fog, soczewka polaryzująca i inne kwestie

Gogle (np. ze sklepu narciarskiego Kraft Sport z Wrocławia) powinny zapewniać nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort, dlatego warto sprawdzić, czy posiadają funkcję anti-fog, która umożliwia swobodną cyrkulację wewnątrz gogli i tym samym uniemożliwia wystąpieniu mgły. Ponadto, warto sprawdzić, czy gogle narciarskie mają wygodną piankę oraz antypoślizgowy, przylegający pasek. Odwiedzając konkretny sklep sportowy, warto wybrać się do niego z kaskiem narciarskim, gdyż umożliwi to sprawdzenie czy gogle są z nim kompatybilne. Ważną kwestią jest także soczewka polaryzacyjna, która podnosi bezpieczeństwo dzięki temu, że zmniejsza intensywność odbijającego się światła oraz zwiększa kontrast. Warto także pamiętać, by na wyjazd na narty zabrać gogle, które zostały wyposażone w soczewki z filtrem UV.

śr. ocena 5 / głosów 7