Jak ułożyć dobre odwodnienie garażu?

Odwodnienie garażu to bardzo ważny element każdego budynku, dlatego jego montaż jest wręcz koniecznością. Wpływa to na pozbycie się problemu kałuż będących wynikiem ulewy lub topniejącego śniegu zimą. Bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie projektu i jego realizacja. Jak powinno wyglądać odpowiednie odwodnienie garażu? Dowiedz się więcej na ten temat.

Prawidłowe odwodnienie garażu – jakie rozwiązania można zastosować?

Garaż wykorzystywany jest niezależnie od panującej na zewnątrz pogody. Szczególnie zimą czy jesienią jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu uniknąć można przemarznięcia lub przemoczenia przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu. Jednak, aby uniknąć zbierającej się w garażu wody będącej wynikiem np. topniejącego śniegu, należy pamiętać o jego odpowiednim odwodnieniu.

Kilka lat temu bardzo często wybieranym rozwiązaniem były wpusty punktowe. Dzięki nim możliwe było odprowadzenie wody z garażu np. do kanalizacji, rowu melioracyjnego lub najprościej, do gruntu na zewnątrz garażu. Jednak zastosowanie tego rodzaju odwodnienia związane było z koniecznością wcześniejszego wykonania odpowiedniego projektu. Posadzki z czterech stron musiały stopniowo opadać do jednego punktu. Obecnie najlepszym rozwiązaniem służącym do odprowadzania wody z garaży jest zastosowanie odpływów liniowych. Mogą one zostać ułożone bez względu na wielkość oraz specyfikę garażu. Jak zauważa pracownik firmy O.P.S.O. Sp. z o.o.:

W przypadku standardowego garażu na jeden pojazd, koryto do odwadniania układane jest w osi samochodu.

Podstawowe porady dotyczące odwodnienia garażu

Realizacja odwodnienia garażu wymaga zastosowania się do kilku wskazówek, dzięki którym wykonanie tej pracy będzie dużo łatwiejsze. Nie należy montować koryta odwadniającego tuż pod bramą garażu. Zamontowanie go w ten sposób może być kłopotliwe szczególnie zimą, kiedy panują niskie temperatury. Woda zbierająca się w tym miejscu jest zdecydowanie wolniej odprowadzana z garażu, a to może oznaczać, że drzwi garażowe przymarzną do korytka. Element może być jednak zamontowany nawet kilka lub kilkanaście centymetrów od bramy. Wówczas w sytuacji, kiedy woda zamarznie, nie wpłynie to na otwieranie się drzwi garażowych.

Niezwykle istotny jest wybór właściwego systemu odwodnienia w momencie, gdy garaż ulokowany jest w piwnicy domu. Jeżeli poziom gruntu znajduje się zdecydowanie wyżej niż poziom garażu, może dochodzić do sytuacji, w której woda opadowa z okolicy będzie spływała w kierunku samochodu. Wówczas odpowiednie odwodnienie jest sprawą kluczową. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż kratek odpływowych przed wjazdem do garażu – dzięki temu możliwe będzie odprowadzenie nadmiaru wody poza budynek.

Jak zaplanować wszystkie prace związane z odwodnieniem garażu?

Odprowadzenie wody powinno być pierwszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas planowania odwodnienia garażu. Korytka do tego celu powinny być zamontowane jako pierwsze. W drugiej kolejności należy wybrać miejsce, do którego odprowadzany będzie nadmiar wody. Bardzo często może być to odprowadzenie do ogrodu – jednak należy przy tym zachować odpowiednią odległość od fundamentów, aby woda ich nie podmywała. Jeżeli nie ma możliwości odprowadzenia wody do gruntu, konieczne będzie odprowadzenie jej do:

  • kanalizacji,
  • rowu melioracyjnego.

Przed podjęciem jakichkolwiek prac, należy zgłosić się do zarządcy budynku, do gminy lub odpowiedniej spółki, by poinformować o planowanej przebudowie.

śr. ocena 5 / głosów 5