Jak tanio ubezpieczyć firmę?

Prowadzenie własnej działalności wymaga odpowiednio dobranej polisy ubezpieczeniowej. Bez takiego zabezpieczenia naraża się przedsiębiorstwo na duże straty finansowe, co w niektórych przypadkach może skutkować nawet zamknięciem firmy. Choć możliwości w ofertach ubezpieczeniowych jest bardzo dużo, nad optymalnym rozwiązaniem trzeba się poważnie zastanowić. Podstawą jest dopasowanie ubezpieczenia do potrzeb przedsiębiorstwa.

ubezpieczenie-firma

Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Ubezpieczenia dla firm zależne są od charakteru przedsiębiorstwa. Jednak warto się na nie zdecydować niezależnie od wielkości zakładu. OC działalności gospodarczej przydaje się w sytuacjach, gdy zleceniodawca będzie żądał rekompensaty na przykład za nieumyślną szkodę wyrządzoną podczas wykonywania usługi. W niektórych przypadkach odszkodowanie może być ostatnią deską ratunku. Jak tłumaczy ekspert z agencji ubezpieczeniowej Big Baltona:

Podstawowy zakres ubezpieczenia można rozszerzyć w zależności od potrzeb. W zakładach, których pracownicy w większym stopniu narażeni się na wypadek, OC pracodawcy może okazać się niezbędne.

Polisa dopasowana do profilu firmy

Magazyny, maszyny, hale produkcyjne, produkty i towary powinny być ubezpieczone ze względu na możliwość kradzieży, zniszczeń czy wypadków losowych. Agencje ubezpieczeniowe oferują polisy przygotowane dla określonych grup przedsiębiorców. Stanowią one odpowiednio rozszerzoną ochronę dopasowaną do działalności danej firmy. Umożliwia to zabezpieczenie się przed zdarzeniami, które najczęściej występują w danej branży. Zupełnie inne potrzeby będzie miał sklep osiedlowy niż zakład produkcyjny ze specjalistycznymi maszynami i dużo większym ryzykiem zagrożeń.

Ubezpieczenie transportu

Ubezpieczenia pojazdów firmowych są podstawowym zabezpieczeniem transportowym. Możliwe jest dostosowanie ich zarówno do potrzeb małych, jak i dużych firm, czy też wybranych specjalności transportu. Ubezpieczenie OC dla małych i średnich przedsiębiorstw może być mniejsze dzięki zniżkom pracowników. W zależności od potrzeb rozbudowuje się je o autocasco, NWW kierowcy i pasażerów, assistance czy ubezpieczenie od szyb samochodowych, jednak nie są one obowiązkowe.  W przypadku kilku ubezpieczeń bardziej opłacalne mogą okazać się opcje pakietowe. Jeśli jednak firma posiada więcej niż 10 pojazdów, korzystniejsze są ubezpieczenia flotowe, ponieważ minimalizują zwyżki przy dużej szkodliwości spowodowanej przez pojazdy firmowe.

śr. ocena 5 / głosów 1