Jak przygotować ciało zmarłego do pochówku?

Nigdy nie jesteśmy gotowi na śmierć kogoś bliskiego. Dzień, w którym odchodzi nasz mąż, żona, syn, ojciec czy nasza siostra, często jest najgorszym dniem naszego życia. Przeżywamy ogromny smutek i żal, jednak nawet w ogromnej żałobie musimy zadbać o właściwe przygotowanie pogrzebu. Mogą nam w tym pomóc firmy pogrzebowe, które również właściwie przygotują ciało zmarłego do pochówku.

Toaleta pośmiertna zmarłego

Przebarwienia, zasinienia, obtarcia, objawy rozkładu i choroby na ciele zmarłego to widok, którego bliscy często nie potrafią znieść. Dlatego firmy pogrzebowe przeprowadzają specjalne zabiegi, pozwalające przygotować ciało zmarłego do pochówku. Pierwszym z nich jest toaleta pośmiertna, obejmująca wszelkie czynności mające doprowadzić ciało do korzystnego wyglądu, w tym:

  • mycia ciała,
  • obcinanie i czyszczenie paznokci,
  • czyszczenie dłoni,
  • golenie zarostu,
  • podcinanie i układanie włosów,
  • zabezpieczanie zwłok przed wyciekami płynów.

Tanatokosmetyka, czyli wyretuszowanie ciała zmarłego

Tanatokosmetyka pozwala sobie poradzić z najsilniejszymi objawami rozkładu poprzez wykonanie makijażu pośmiertnego za pomocą specjalistycznych środków. Pomagają one poprawić koloryt skóry, zamaskowują przebarwienia i obtarcia. Dzięki takim czynnościom możemy odnieść wrażenie, że bliski po prostu zasnął. Bez wątpienia ułatwia to pogodzenie się ze stratą. Widok zniszczonego ciała ze śladami rozkładu, mógłby na zawsze utkwić w naszej pamięci i powodować jeszcze większy, wręcz fizyczny ból.

Tanatokosmetolog wykonuje makijaż na twarzy, szyi i dłoniach zmarłego, a zakres czynności jest zależny od stanu zwłok oraz indywidualnych życzeń rodziny. Kosmetyki wykorzystywane przy tych zabiegach zawierają formalinę, która konserwuje skórę i nie pozwala na jej przedwczesny rozkład – mówi nasz rozmówca z Domu Pogrzebowego Szadowski.

Tanatoplastyka, czyli rekonstrukcja zwłok

W trudniejszych przypadkach, kiedy np. osoba zmarła w wyniku wypadku komunikacyjnego czy samobójstwa, może okazać się konieczna rekonstrukcja zwłok, tzw. tanatoplastyka. Zabiegi, które są wykonywane w jej ramach, umożliwiają odtworzenie rysów twarzy i wyglądu ciała. Specjalista nie tylko rekonstruuje twarz, może przyszywać skórę, uzupełniać ubytki ciała i tuszować otwarte złamania.
Te czynności są możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych wosków, drutów, a nawet silikonowych kończyn. Tylko dzięki temu możliwe jest przygotowanie godnego pochówku i zapewnienie ciału właściwej estetyki. Nadanie zmarłemu naturalnego wyglądu, ma też ogromne znaczenie dla najbliższych w wymiarze psychologicznym.

Balsamacja zwłok

Ostatnim z zabiegów mających na celu przygotowanie ciała zmarłego do pochówku jest balsamacja zwłok. Po rozebraniu i umyciu ciała, specjalista zamyka oczy i usta zmarłego, a następnie wprowadza do naczyń krwionośnych płyny pomagające zakonserwować tkanki oraz organy wewnętrzne. Rozprowadzanie płynu wspomaga masażem, a efektem tych czynności jest cofnięcie plam opadowych i przywrócenie naturalnych zarysów ciała. Tak przygotowane ciało nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Specjalne preparaty zatrzymują procesy gnilne i usuwają szkodliwe bakterie.
Balsamowanie ogranicza również zagrożenie chorobą i zakażeniem osób pogrążonych w żałobie, które chcą dotknąć zmarłego i po raz ostatni wyrazić swoje uczucia. Zabalsamowane ciało po 5-6 latach rozpada się w proch. Wszystkie te zabiegi sprawiają, że możemy jak najlepiej zapamiętać osobę zmarłą.

śr. ocena 5 / głosów 5