Jak powinna być wykonana dobra skrzynka na listy?

Choć skrzynki na listy są niezbędne w każdej nieruchomości, mogą się od siebie znacznie różnić pod względem designu jak i wykonania. Od użytych materiałów będzie zależała odporność na czynniki atmosferyczne i powstawanie korozji. Natomiast otwór wrzutowy i drzwiczki do wyjmowania korespondencji muszą być wykonane w taki sposób, żeby były funkcjonalne i przy tym zapobiegały kradzieżom.

Budowa skrzynki zależy och ich zastosowania

Skrzynki pocztowe mogą być przystosowane do bloków lub zabudowań indywidualnych. Budowa skrzynek lokatorskich mocno się od siebie nie różni – wykonywane są ze stali ocynkowanej na potrzebę określonej liczby mieszkań. Każdy może włożyć do nich korespondencję, lecz wyjąć ją jest w stanie tylko osoba posiadająca kluczyk. Ich budowa opiera się o określone wymogi. Natomiast skrzynki indywidualne to szeroka gama wzorów, różnorodnych rozwiązań i materiałów. Mogą one być wykonane z plastiku lub metalu. Zazwyczaj montowane są na ścianach lub bramach, jednak występują także skrzynki stojące na palu. Przy wyborze każdego z rozwiązań warto zwrócić uwagę na ochronę korespondencji.

Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Skrzynka na listy musi spełniać określone kryteria jakości i bezpieczeństwa. Jej zadaniem jest krótkotrwałe przechowywanie korespondencji, dlatego powinna być odporna na opady atmosferyczne. Ochronę przed korozją zapewnia stal ocynkowana, z której wykonuje się większość skrzynek. Dodatkowym zabezpieczeniem, które także nadaje walorów estetycznych, jest malowanie proszkowe. Najważniejszymi elementami w skrzynkach są otwory wrzutowe raz otwierane drzwiczki. W celu zabezpieczenia przed ciągłym otwarciem stosuje się ruchome klapki, które po włożeniu poczty ochraniają ją przed zalaniem. Na klapkach mogą znajdować się specjalne uszczelki, które zapobiegają wlewaniu się wody.

Ochrona przed kradzieżą

Umieszczone wewnątrz skrzynki metalowe zapadki umożliwiają włożenie korespondencji i przy tym zapobiegają jej wyjmowaniu. Listy muszą pozostać bezpieczne aż do czasu, gdy zabierze je osoba posiadająca odpowiedni kluczyk. Specjalista z firmy Metako tłumaczy:

Skrzynki na listy powinny być wyposażone w niezawodne zamki wykonane z wytrzymałych stopów metali. Zapobiegnie to wyrwaniu drzwiczek mocniejszym szarpnięciem.

Na dole skrzynki może znajdować się tak zwany otwór rewizyjny. Jest to okienko, które umożliwia sprawdzenie zawartość bez otwierania drzwiczek. Może on być wycięty w blaszce lub zabezpieczony szybką z przeźroczystego tworzywa sztucznego. Ważne jest to, żeby nie dało się przez niego wyciągnąć korespondencji.

śr. ocena 5 / głosów 5