Folie ochronne do zastosowań poziomych na dachy zielone

Zielone dachy robią się coraz popularniejszą formą pokryć dachowych. Szczególnie w miastach, gdzie brakuje terenów zielonych, mogą spełniać funkcję poprawiania mikroklimatu, dawania schronienia owadom i ptakom, magazynowania wody. Żeby jednak taki dach spełniał swoje funkcje, ładnie wyglądał i wymagał jak najmniej pielęgnacji, musi być prawidłowo technicznie wykonany.

W zasadzie każdy zielony dach, żeby dać roślinom szansę na wzrost, a jednocześnie, aby spełniać swoje zadanie ochrony i izolacji pomieszczeń poniżej, powinien się składać z kilku kluczowych warstw, umieszczonych na konstrukcji. Powinna ona być lekka, stabilna, zapewniać równowagę termiczną i hydrologiczną. Materiały, których użyjemy, będą narażone na stałą wilgoć, działanie kwasów humusowych i korzeni roślin oraz poddawane dużym obciążeniom. Żeby uniknąć późniejszych kłopotów, powinniśmy wybierać tylko te bardzo dobrej jakości i spełniające wymagane parametry techniczne.

Układ warstw zielonego dachu, patrząc od góry, prezentuje się następująco:

  • warstwa wegetacyjna – ziemia lub jej substraty, w których sadzi się rośliny. Żeby miały szansę wzrostu, powinny zawierać składniki mineralne oraz organiczne. Zdarza się, że sypki substrat zastępowany jest matami lub płytami z higroskopijnej wełny mineralnej. Najczęściej uprawiane na dachach niskie byliny z krótkimi korzeniami czy trawa będą najlepiej rosnąć na podłożu grubości 8-10 cm. Uprawianie wyższych roślin wymaga przygotowania osobnej warstwy gleby grubości powyżej 20 cm,
  • warstwa filtracyjna – składają się na nią różnego rodzaju włókniny, układane między warstwą drenującą a wegetacyjną,
  • warstwa drenująca – na ogół ze żwiru, różnego rodzaju grysów lub mat i płyt drenujących z tworzyw sztucznych,
  • pokrycie odporne na przerastanie korzeni roślin – najczęściej bitumiczne z wkładką z folii miedzianej lub specjalnym środkiem chemicznym lub folią z tworzyw sztucznych,
  • izolacja termiczna – z płyt styropianu ekstrudowanego lub płyt poliuretanowych,
  • izolacja przeciwwilgociowa – folia albo papa.

W zasadzie każdy zielony dach będzie miał podobną budowę. Jednak coraz częściej na rynku możemy spotkać różnego rodzaju nowinki technologiczne znacznie upraszczające i ułatwiające kładzenie zielonych dachów. Jedną z takich może się pochwalić firma Doerken. Wprowadziła ona na rynek system ochrony i drenażu DELTA®-TERRAXX. Jest on optymalny do różnych zastosowań w przypadku drenażu poziomego. Połączenie folii kubełkowej z geowłókniną tworzy wysoce wydajną warstwę drenującą. Skierowany ku górze materiał geotekstylny pełni funkcję filtra dla przestrzeni leżącej poniżej. Zatem jeden produkt łączy w sobie i spełnia nam funkcje kilku warstw. Do tego jest odporny na duży nacisk, szybki w montażu, bezpieczny i korzystny cenowo.

śr. ocena 5 / głosów 5