Druk plakatów reklamowych krok po kroku

Plakaty to jeden z najbardziej rozpowszechnionych nośników reklamowych. Codziennie mamy z nimi do czynienia w sklepach, aptekach, na ulicach, przystankach autobusowych, kinach. Aby plakat spełniał swoje zadanie, przyciągał uwagę i zachęcał odbiorcę do wybrania reklamowanego produktu, musi zostać odpowiednio przygotowany na wszystkich etapach produkcji. Jak po kolei wygląda ten proces?

Na początek projekt

Zanim plakat będzie mógł trafić do druku musi zostać oczywiście odpowiednio zaprojektowany. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się w tym celu programy graficzne, takie jak popularny pakiet Adobe, obejmujący między innymi Photoshopa i Illustratora. Powszechną praktyką wśród grafików jest wykonanie projektu wstępnego na plikach o rozmiarach mniejszych, niż rozmiar docelowy – taki wstępny projekt nie nadaje się do wydruku ze względu na zbyt niską rozdzielczość. Jakie zastosowanie ma projekt wstępny? Służy on przede wszystkim jako materiał podglądowy dla grafika lub klienta – na małych plikach i niskiej rozdzielczości ewentualna zmiana układu elementów graficznych jest prostsza, wymaga znaczniej mniejszej mocy obliczeniowej i czasu.

Przygotowanie pliku do druku

Kiedy projekt wstępny przejdzie weryfikację i zostanie zaakceptowany, można go przenieść na plik o docelowych parametrach plakatu.

Plik przeznaczony do wydruku powinien spełniać kilka warunków – mówi przedstawiciel drukarni Anex Przede wszystkim chodzi o odpowiednie wymiary. W naszej drukarni jesteśmy w stanie wydrukować plakaty w formacie od B1 do ponad B0. Przy oddawaniu pliku do druku należy pamiętać o zachowaniu tzw. spadów, czyli obszaru druku, który będzie wychodził poza krawędzie ostatecznej publikacji. Po wydrukowaniu spady zostają ucięte, dlatego nie powinny się na nich znajdować żadnej istotne elementy graficzne czy informacje

Drugi istotny parametr to rozdzielczość wyrażania w DPI, czyli ilości punktów na cal (z ang. dots per inch). Liczba DPI mówi nam, ile „kropek” farby znajduje się na calu obrazu – im ich więcej, tym wyższa jakość i wyrazistość ostatecznego wydruku. Do druku plakatów przyjmuje się DPI o wartości 300. Na koniec należy również ustawić odpowiednią paletę kolorów, czyli CMYK.

Zamówienie druku

Ostatni etap produkcji plakatu to druk. Zamówić go możemy na dwa sposoby – osobiście udać się do drukarni, bądź zamówić usługę przez internet. W drugim przypadku potrzebujemy tylko łącza internetowego – plik do wydruku wysyłamy zgodnie z instrukcją drukarni, płacimy przelewem, a przygotowany plakat zostaje do nas wysłany pocztą lub kurierem. Niezależnie od tego, jaką metodą wybierzemy, plik z plakatem dla pewnością jest sprawdzany pod kątem poprawności parametrów. Następnie wykonywany jest druk próbny, w celu oceny zgodności kolorystycznej. Jeśli test wypadnie pomyślne, plakat drukowany jest w zamówionej ilości na pożądanym rodzaju papieru.

śr. ocena 0 / głosów 0