Druk cyfrowy – właściwości i zastosowanie

Druk cyfrowy sprawdza się przede wszystkim wówczas, gdy do zrealizowania jest niewielkie zamówienie i trzeba dopasować się szybko do aktualnego zapotrzebowania. Wykonanie nakładu w ilości 100 sztuk jest błyskawiczne i nie generuje zbyt wysokich kosztów, np., związanych z przygotowywaniem matryc. Czym cechuje się druk cyfrowy i gdzie znajduje zastosowanie?

druk-cyfrowy

Możliwość personalizacji każdego arkusza

Druk cyfrowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na personalizacji każdego wydrukowanego arkusza. Nie trzeba wymieniać blach po każdym wydruku, co znacznie ogranicza jego koszty, a przy okazji i czas realizacji zamówienia. Maszyna w tym przypadku nie potrzebuje chwil na przestój między kolejnymi zleceniami, ponadto samo przygotowanie drukarki również nie wymaga zbyt dużej ilości czasu. Druk odbywa się bezpośrednio z zapisanych danych projektu w pliku PDF bądź TIFF 1:1. Sprawdza się to w przypadku konieczności numerowania poszczególnych etykiet i stosowania zróżnicowanych danych personalnych czy opisów produktów. W ten sposób bardzo szybko można wydrukować indywidualne zaproszenia, każde z osobnym imieniem i nazwiskiem, adresem czy nazwą firmy. Druk cyfrowy doskonale sprawdza się również w przypadku druku biletów, certyfikatów czy dyplomów wszelkiego rodzaju. Jest również wykorzystywany do druku kolorowych etykiet na roli. Drukiem cyfrowym zajmują się zarówno drukarnie stacjonarne, jak i drukarnie internetowe, takie jak na przykład drukarnia Lemon Grass.

Inne zalety

Ciekawie prezentuje się nowoczesna technologia MemJet, która pozwala na druk na papierach matowych, foliach i innych ciekawych materiałach. Ma również zastosowanie w prowadzaniu efektywnej gospodarki materiałowej, śledzeniu zasobów, czy gospodarce magazynowej. Druk cyfrowy polega na naświetlaniu wałka, a następnie na przenoszeniu obrazu z wałka na odpowiedni nośnik. Nośnikiem tym na ogół jest papier, rzadziej tektura, folia czy tworzywo sztuczne. Z uwagi na wykorzystanie wałka musi być to materiał giętki. Największą zaletą druku cyfrowego jest to, że nie wymaga on zbyt dużego nakładu pracy, a sam proces druku może być wielokrotnie wznawiany i wstrzymywany. Druk cyfrowy na ogół wykorzystuje się do wydruków o niewielkich rozmiarach i na cienkich materiałach. Dobrze sprawdza się w przypadku obrazów monochromatycznych. To również najlepsze rozwiązanie przy niewielkich nakładach, które jednak muszą wyróżniać się wysoką jakością druku czy dużą gramaturą. Dlatego też popularność druku cyfrowego nie maleje, a wręcz przeciwnie – drukarni cyfrowych jest na rynku coraz więcej.

śr. ocena 5 / głosów 5