Do czego służą taśmy hamulcowe?

Taśmy hamulcowe tkane to taśmy wykonane ze zbrojnych przędz ceramicznych, aramidowych lub szklanych. Impregnowane są kompozycją naturalnych i syntetycznych żywic wysokiej jakości. Aby zapobiec rozwarstwianiu się taśmy pod wpływem wysokich obciążeń w trakcie hamowania, zastosowano w nich specjalny splot wielowarstwowy. Do czego służą taśmy hamulcowe?

Taśmy hamulcowe stosowane są przede wszystkim w silnie obciążonych hamulcach, takich jak hamulce bębnowe, dźwigi, wciągarki dźwigowe, windy oraz suwnice.

Rozróżnić możemy trzy podstawowe rodzaje taśm hamulcowych:

  • taśma hamulcowe tkane z przędz ceramicznych zbrojonych drutem mosiężnym
  • taśma hamulcowe tkane z przędz aramidowych zbrojonych drutem miedzianym
  • taśma hamulcowe tkane z przędz aramidowych i szklanych zbrojonych drutem miedzianym

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Okładziny hamulcowe

Okładziny hamulcowe są elementem eksploatacyjnym w układzie hamulcowym. Będą niezbędną częścią hamulców bębnowych oraz tarczowych. Stosuje się je w motoryzacji, a także w maszynach oraz instalacjach przemysłowych. Zalicza się do nich pierścienie, okładziny oraz właśnie taśmy hamulcowe.

Wszystkie okładziny hamulcowe produkowane są  z materiałów, które wyróżniają się wysokim współczynnikiem tarcia oraz bardzo dobrą odpornością na ścieranie. Dzięki temu nie ma na nie wpływu oddziaływanie wysokich temperatur i znaczne naciski.  Dodatkowo  materiały powinny być dostatecznie elastyczne oraz charakteryzujące się stabilnym współczynnikiem tarcia dynamicznego i statycznego.

Taśmy hamulcowe

Taśmy hamulcowe, oferowane na przykład w renomowanej hurtowni Lubawka, są rodzajem okładziny hamulcowej, produkowanej za pomocą metody tkania z przędzy, skomponowanej z kombinacji włókien chemicznych, specjalnie zaprojektowanych w tym celu. Aby zwiększyć ich wytrzymałość, stosuje się nich dodatkowe zbrojenie z drucików mosiężnych. Tak przygotowany wyrób mieszany jest z impregnatem, wiążącym oraz utrwalającym strukturę materiału.

Dzięki całemu procesowi, taśmy hamulcowe odznaczają się stabilnym współczynnikiem tarcia, ponadprzeciętną trwałością i wytrzymałością. Są wysoce odporne mechanicznie, co umożliwia wykorzystanie ich nawet w bardzo trudnych warunkach.

We wspomnianej hurtowni znajdziemy także wysokiej jakości termoizolację, uszczelnienia techniczne, szczeliwa, taśmy stalowe oraz kompensatory. Warto skorzystać z jej profesjonalnych usług.

śr. ocena 5 / głosów 5