Dlaczego warto korzystać z doradztwa podatkowego?

Doradca podatkowy jest potrzebny najczęściej dużym i średnim firmom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Jego działania pomagają w bieżącej obsłudze, a także sprawdzają się, gdy należy przeprowadzić audyt lub konieczna jest optymalizacja podatkowa. Ponadto, z kancelarii podatkowej może skorzystać także podatnik, który np. chce rozliczyć PIT, nie wie, jak wyglądają kwestie podatkowe związane z darowizną bądź nie wie, jakie przysługują mu ulgi podatkowe. Na czym konkretnie polegają działania doradcy podatkowego?

doradca-podatkowy

Doradztwo podatkowe: Podatki na bieżąco, w tym m.in. odwołania od decyzji urzędu skarbowego

Doradca podatkowy skutecznie wspomaga klienta w bieżących działaniach jego firmy, niezależnie od tego, czy jest to działalność gospodarcza, spółka, czy inna forma prowadzenia biznesu. Tym samym specjalista może pomóc w rzetelnym i prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Tzw. bieżące doradztwo podatkowe zakłada działania takie jak analiza umów pod względem podatkowym i opracowywanie dokumentów, które będą miały konkretne skutki, prowadzenie ksiąg i ewidencji, interpretacje podatkowe, sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych oraz rozwiązywanie wszelkich problemów podatkowych klienta dotyczących kwestii takich jak podatek dochodowy (PDOP, PDOF), VAT (w tym uzyskanie podatku zapłaconego w UE), PCC i inne. Ponadto, doradca podatkowy (np. z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Jacek Pukaluk z Warszawy) pomaga rozstrzygać spory podatkowe, a także przygotowuje odwołania od decyzji urzędów i innych organów (np. z urzędem skarbowym) oraz reprezentuje klienta m.in. podczas kontroli podatkowych i skarbowych.

Doradca podatkowy a audyt, planowanie i optymalizacja rozliczeń podatków

Kancelarie podatkowe zajmują się także przeprowadzaniem audytów podatkowych. Warto podkreślić, że jest to skuteczny sposób nie tylko na znalezienie źródeł oszczędności (np. zwolnienie z VAT, ulgi podatkowe oraz informacja, co można odliczyć od podatku itp.), ale także minimalizację ryzyka podatkowego. Audyt podatkowy m.in. weryfikuje poprawność rozliczeń oraz rekomenduje prawidłowe działania. Ponadto doradztwo podatkowe zakłada także planowanie i optymalizację podatkową. Polega ona przede wszystkim na analizie przepisów prawnych oraz zobowiązań podatkowych, którym podlega działalność gospodarcza, spółka bądź firma mająca inną formę. Dzięki temu możliwe jest np. zmniejszenie szans na zapłacenie zbyt wysokiego podatku oraz minimalizacja błędów, które skutkują sankcjami finansowymi.

śr. ocena 5 / głosów 5