Czym jest łaźnia solna?        

Łaźnia parowa to sauna, w której wilgotność powietrza wynosi 100%, a temperatura powietrza dochodzi maksymalnie do 60°C. Łaźnia solna łączy w sobie prozdrowotne działanie ciepła oraz soli, dlatego jest szczególnie zalecana osobom, które chcą szybko pozbyć się toksyn z organizmu, a także poprawić funkcjonowanie dróg oddechowych. Dowiedz się, czemu warto z niej korzystać oraz kiedy lepiej odpuścić.

Jakie zalety ma łaźnia solna?

Warto podkreślić, że regularne i częste seanse w łaźni parowej wpływają korzystnie na cały organizm. Ciepło wywołuje przekrwienie skóry, która w ten sposób zostaje pobudzona, co z kolei przekłada się na przyspieszenie procesów przemiany materii. Tym samym organizm oczyszcza się – wraz z potem wydostają się z niego szkodliwe i zalegające toksyny. Co warto podkreślić, to tego typu relaks jest także wskazany u osób, które odchudzają się, gdyż przyspieszona przemiana materii, to także skuteczny sposób, by gubić zbędne kilogramy. Dodatkowo, saunowanie świetnie wpływa także na skórę, która dzięki niemu staje się nawilżona, elastyczna i gładka.

Łaźnia solna wskazana jest także u osób, które borykają się z bólami stawów i obrzękami, gdyż pomaga w regeneracji. Warto z niej skorzystać także po to, by zwiększyć odporność i zregenerować mięśnie np. po nadmiernym wysiłku. Dodatkowo, łaźnia solna ma również świetne działanie na układ oddechowy. Znajdująca się w pomieszczeniu sól, umożliwia głębokie inhalacje, przez co drogi oddechowe samodzielnie oczyszczają się. Tego typu jonizacja powietrza wpływa także korzystnie na jędrność i ogólną kondycję skóry. Sauna jest również niezaprzeczalnym sposobem na relaks i głębokie odprężenie. Regularne seanse pomagają w uwalnianiu endorfin, przez co saunowanie może być skutecznym sposobem na poprawę nastroju. 

Czy istnieją przeciwwskazania do korzystania z łaźni solnej?

Chociaż kąpiele parowe mają wiele korzyści dla ciała, to nie wszyscy mogą z nich korzystać. Seanse w łaźni solnej odradza się m.in. osobom mającym infekcje, nadciśnienie, cukrzycę, nowotwory, choroby skóry, padaczkę itp. – podkreśla specjalista z ASMAR z Andrychowa.

Dodatkowo, nie powinny z niej korzystać osoby mające kłopoty z krążeniem krwi, są nosicielami chorób zakaźnych, cierpią na ostre stany astmatyczne lub choroby nerek bądź wątroby. Odradza się ją również osobom w trakcie leczenia antybiotykami oraz kobietom w ciąży i podczas menstruacji. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek należy rozważać indywidualnie i w razie wątpliwości zasięgnąć porady lekarza.

śr. ocena 5 / głosów 5