Czym charakteryzują się pompy pneumatyczne?

Pompy pneumatyczne stosowane są do przepompowywania cieczy – najczęściej jest to woda, ścieki, oleje bądź szlam. Dlatego też wykorzystywane są głównie w przesyle ścieków, wody lub transporcie kwasów i substancji ropopochodnych. Czym konkretnie charakteryzują się pompy pneumatyczne i jakie z nich są najpopularniejsze?

pompa-pneumatyczna

Pompa pneumatyczna – co to jest i jak działa?

Pompa pneumatyczna to urządzenie, które podczas użytkowania wytwarza różnicę ciśnień między stroną ssawną a tłoczną. Takie działanie umożliwia transport m.in. wody, ścieków, farb, olejów, szlamu itp. Zależnie od rodzaju pompy pneumatycznej transport odbywa się np. poprzez membranę (pompy membranowe) lub tłok (pompy tłokowe). Pompy pneumatyczne cieszą się dużą popularnością, gdyż mają wiele zastosowań – najczęściej wykorzystuje się je m.in. w oczyszczalniach ścieków, fabrykach chemicznych, rafineriach, w przemyśle spożywczym i kosmetycznym oraz w rolnictwie.

Pompy zanurzeniowe – najczęściej stosowane pompy pneumatyczne

Pompy zanurzeniowe także zalicza się do grupy pomp pneumatycznych. Ten rodzaj urządzeń stosowany jest w miejscach, gdzie konieczne jest przepompowanie cieczy np. wody, ścieków, oleju czy szlamu. Aby skorzystać z ich działania wystarczy wprowadzić pompę w całości lub częściowo do cieczy – od tego momentu pompa zanurzeniowa jest gotowa do pracy. Do najczęściej stosowanych pomp zanurzeniowych zalicza się pompy rząpiowe i szlamowe. Pierwsze z nich są lekkie, przenośne i bardzo wydajne. Napędzane sprężonym powietrzem mogą przepompować nawet 818 litrów wody na minutę. Inną zaletą tego rodzaju pompy pneumatycznej jest wbudowana olejarka, która stale smaruje silnik powietrzny, przez co urządzenie pracuje nieustannie nawet do 16 godzin. Warto zwrócić uwagę również na innowacyjne wyposażenie pompy – przedłużona rura wylotowa z zaworem zwrotnym uniemożliwia przedostawanie się wody do silnika poprzez rurę wylotową i złączkę 2-1/2” NPT z gwintem zewnętrznym obustronnym.

Obecnie na rynku popularnym modelem jest pompa rząpiowa ATP 551P dostępna w ofercie firmy Mechanizacja z Katowic. Z kolei druga, często stosowana pompa zanurzeniowa – pompa szlamowa – jest głównie wykorzystywana do pracy w kopalniach lub kamieniołomach. Umożliwia przepompowywanie wody, która zawiera 15% substancji stałych i cząstek o wielkości do 25 mm. Na rynku obecnie popularnym modelem jest pompa Atlas Copco India CP 077, która zaliczana jest do pomp ejectorowych, co oznacza, że w swojej budowie nie ma wirnika, tłoków itp. Wyróżnia się za to obecnością dyszy Veturiego, która umożliwia samoodpowietrzanie się.

śr. ocena 0 / głosów 0