Co przyczynia się do bezpieczeństwa w autobusie?

Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie podróżuje lub chociaż raz w życiu nie podróżował autobusem. Korzystamy z autobusów komunikacji miejskiej w drodze do pracy, wybieramy ten środek transportu na dłuższych trasach międzymiastowych i międzynarodowych. Na co zwrócić uwagę, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo w podróży autobusem?

bezpieczenstwo-w-autobusie

Do czynników wpływających na bezpieczeństwo podróży autobusem należą: stan techniczny pojazdu, warunki panujące na drodze, zachowanie pasażera, zachowanie kierowcy i jego stan zdrowia. O ostatni wymieniony czynnik dbają odpowiednie przepisy prawne, dzięki którym każdy kierowca autobusu regularnie przechodzi badania lekarskie, które oceniają m.in. czas reakcji itd.

Stan techniczny autobusu: na co zwrócić uwagę?

Każdy autobus podlega okresowym kontrolom stanu technicznego, ale oceny takiej dokonuje też każdorazowo kierowca autobusu, przed rozpoczęciem i po zakończeniu jazdy, sprawdzając elementy wpływające na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, np. poziom płynu hamulcowego czy działanie świateł zewnętrznych. Zapomina się często o dodatkowym czynniku wpływającym pośrednio na bezpieczeństwo jazdy jakim jest stan szyb autobusowych, a z biegiem kilometrów na trasie i wydłużającym się czasem użytkowania stan szyb się pogarsza, szyba matowieje, pojawiają się różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Stan szyby czołowej jest bardzo ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy.

Zarysowania i pęknięcia, które wydają się niewielkie w świetle dnia wieczorem mogą powodować rozbłyski światła i ograniczać pole widzenia kierowcy. Taką szybę należy wymienić, by podnieść bezpieczeństwo jazdy – mówi specjalista z firmy ELFA Szyby autobusowe24.

Jak bezpiecznie podróżować autobusem?

Komunikacja autobusowa statystycznie jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Podróżując autobusem powinniśmy bezwzględnie przestrzegać następujących zasad, żeby i nam podróż minęła bezpiecznie:

  • w autobusach komunikacji miejskiej należy zawsze trzymać się uchwytów lub stałych elementów pojazdu (jeżeli miejsca siedzące są zajęte);
  • wózek (dziecięcy lub inwalidzki) czy rower powinien zawsze być unieruchomiony;
  • nie wolno rozmawiać z kierowcą i rozpraszać jego uwagi;
  • w autobusie w komunikacji międzymiastowej należy zapiąć pasy bezpieczeństwa, jeżeli są dostępne;
  • nie należy przyjmować jedzenia ani picia od współpasażerów (nie wiadomo czy nie zawierają środków nasennych);
  • należy pilnować bagażu i pieniędzy (portfel najbezpieczniejszy będzie w wewnętrznej kieszeni kurtki lub w przedniej kieszeni spodni);
  • nie powinno się zasypiać w czasie podróży (złodzieje obserwują potencjalne ofiary zwracając uwagę czy są zmęczone i rozkojarzone);
  • jeżeli są widoczne oznaki tego, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, należy wezwać patrolu Policji (w razie wątpliwości odnośnie własnej oceny warto skonsultować się ze współpasażerem).
śr. ocena 5 / głosów 5