Charakterystyka wind dla niepełnosprawnych

Winda to urządzenie niezbędne w dwu- i wielokondygnacyjnych obiektach, np. blokach mieszkalnych. Zazwyczaj termin ten kojarzony jest w działającym w pionie dźwigiem, zamontowanym w przeznaczonym do tego szybie i wyposażonym w kabinę mogącą pomieścić kilka osób. Istnieją jednak również windy specjalistyczne, przeznaczone do użytku przez osoby niepełnosprawne i starsze, które poruszają się na wózkach inwalidzkich.

winda-krzeslowa

Platformy przychodowe

Urządzenia te poruszają się po specjalnie zaprojektowanym torze, który mocowany jest do ściany biegnących wzdłuż schodów lub na specjalnych słupkach. Pozwalają one z łatwością pokonywać te powszechnie spotykane bariery architektoniczne – montuje się je w budynkach, w których ze względu na ograniczenie przestrzeni lub inne utrudnienia nie jest możliwe wykonanie podjazdu. Platformy posiadają pełną automatykę, która powoduje że korzystanie z nich jest bardzo proste i komfortowe – sterowanie odbywa się przy pomocy pilota zdalnego sterowania bądź panelu sterującego na platformie. – Z platformy mogą korzystać osoby poruszając się na tradycyjnych wózkach jak na wózkach elektrycznych – dodaje przedstawiciel firmy Paw-Lift, specjalizującej się w serwisowaniu wind.

Windy krzesełkowe

Na pierwszy rzut oka bardzo przypominają opisane wyżej platformy przychodowe, choć przeznaczone są dla osób, które cierpią na pewne dysfunkcje ruchu, uniemożliwiające im sprawne przemieszczanie się po schodach, jednak nie poruszają się na wózku inwalidzki. Wyposażone są w krzesełko zamontowane na specjalnym torze, poruszającym się wzdłuż biegu schodów – wystarczy, że użytkownik usiądzie na siedzisku i uruchomi mechanizm, by winda zawiozła go na górę lub na dół. Montaż tego rodzaju wind możliwy jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Spotykane są one zarówno w siedzibach firm i miejscach publicznych, jak i prywatnych wielopiętrowych domostwach.

Podnośniki pionowe

Bardzo przypominają windy znane z wielopiętrowych budynków mieszkalnych i biurowych. Posiadają dużą, odgrodzoną platformę, na której poza osobą niepełnosprawną na wózku zmieścić może się również osoba towarzysząca. Są w stanie pokonywać nawet kilka kondygnacji, choć zazwyczaj stosowane są do pokonywania schodów biegnących do drzwi wejściowych klatki schodowej. Powszechnie spotykane są między innymi w szkołach, urzędach, pensjonatach czy też prywatnych domach. Ponieważ narażone są na działanie czynników atmosferycznych do ich konstrukcji używa się materiałów odpornych na wilgoć, temperaturę, promieniowanie słoneczne etc.

śr. ocena 5 / głosów 5