Charakterystyka rur PCV

PVC czyli polichlorek winylu, w Polsce też bardzo często nazywany PCV, jest jednym z najstarszych tworzyw sztucznych. Otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Jego produkcja jest dosyć tania, a zalety niezwykłe i wszechstronne. To tłumaczy jego ogromną popularność i bardzo szerokie spektrum zastosowań, którym przyjrzymy się poniżej.

Właściwości PVC

Do podstawowych właściwości PCV zaliczamy doskonałą odporność na korozję, działanie czynników chemicznych i atmosferycznych, duże możliwości obróbki i zdolności izolacyjne. Jest odporny na działanie kwasów: solnego, siarkowego i rozcieńczonego azotowego oraz rozcieńczonych wodorotlenków sodu i potasu, olejów, wody, amoniaku, alkoholu i benzyny.

Jest gładki, nie przewodzi prądu i słabo przewodzi ciepło, do tego ma właściwości termoplastyczne i charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Do tego jest długowieczny, bezpieczny w użyciu i posiada znakomite walory konstrukcyjne.

Zastosowania PVC

Jego nieocenione zalety znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się go między innymi w produkcji:

  • Materiałów dla budownictwa i infrastruktury, takich jak rury, kształtki, złączki, profile, folie, stolarka okienna i drzwiowa, pokrycia dachowe, wykładziny podłogowe, akcesoria typu listwy wykończeniowe, powłoki kabli elektrycznych, rolety, rynny, czy jako elewacja (siding),
  • Akcesoriów medycznych, typu strzykawki, elementy urządzeń medycznych, dreny, sondy, cewniki,
  • W branży spożywczej – butelki, pojemniki, folie i opakowania,
  • Ponadto wykonuje się z niego tapety, węże ogrodowe, uszczelki, kurtyny chłodnicze, rozmaite worki i wiele innych.

Nas dziś najbardziej zainteresowały wszelkiego rodzaju instalacje rurowe. Zapytaliśmy w firmie Z.U.H. „INSTALATOR”, jakie akcesoria w branży wodno-kanalizacyjnej są wykonywane z PCV. Okazuje się, że właściwości PCV pozwalają na szerokie jego zastosowanie zarówno w instalacjach zewnętrznych jak i wewnętrznych.

W instalacjach zewnętrznych najczęściej wykonywane są z niego oczywiście rury, ale i kształtki kanalizacyjne studnie kanalizacyjne, rewizyjne i drenarskie, odwodnienia liniowe (korytka, kinety, wycieraczki), zasuwy burzowe oraz pompy do wody brudnej.

W instalacjach wewnętrznych też oczywiście rury i kształtki, ale jeszcze dodatkowo wszelkiego rodzaju kratki ściekowe.

PCV a ochrona środowiska

Z punktu widzenia wpływu, jaki wywieramy na nasze środowisko naturalne, najważniejszą cechą PCV jest możliwość wielokrotnego jego przetwarzania. Po wymianie instalacji możemy jeszcze spokojnie sprzedać niepotrzebne nam już jej części do firm recyklingowych.

śr. ocena 5 / głosów 5