Charakterystyka podnośników nożycowych

Podnośniki umożliwiają wykonywanie prac montażowych i wykończeniowych na dużych wysokościach zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu budynków. Często stosowanym typem tych urządzeń są podnośniki nożycowe. Czym się charakteryzują i jakie dają możliwości? Poznaj potencjał tkwiący w podnośnikach nożycowych na przykładzie często używanych modeli o szerokich zastosowaniach.

Podnośniki nożycowe – konstrukcja i działanie

Podnośniki nożycowe pozwalają na bezpieczną pracę na znacznych wysokościach bez konieczności montowania rusztowania. Jak wyglądają? Zobaczmy na przykładzie elektrycznego podnośnika nożycowego Compact 8, który można znaleźć w ofercie firmy Anitex.

Maszyna ta porusza się na niewielkich kołach. Napędza ją silnik elektryczny. Operator steruje podnośnikiem przy użyciu pilota. Dolną część podnośnika stanowi podstawa, na której umieszczona jest platforma robocza otoczona balustradą zapewniającą bezpieczeństwo podczas pracy. Platforma jest wynoszona w górę dzięki systemowi rozkładanych podnośników. Składają się one z krzyżujących się profili, których ruch przywodzi na myśl działanie nożyczek – stąd nazwa.

Mocne strony podnośników nożycowych

Dużą zaletą podnośnika nożycowego jest to, że po opuszczeniu platformy zajmuje on niewiele miejsca. Żaden element nie wystaje poza obrys podstawy, a ruchome części po opuszczeniu układają się płasko jedna na drugiej. Złożona maszyna ma niewielkie rozmiary i wygląda niepozornie, jednak po rozłożeniu pozwala wznieść platformę na 8 metrów, a modele Compact 12 i 14 odpowiednio na 12 i 14 metrów.

Wróćmy jednak do podnośnika nożycowego Compact 8. Ma on zaledwie 81 cm szerokości. Długość maszyny to niespełna 2,5 metra, a wysokość transportowa – niecałe 2 metry. Te wymiary sprawiają, że podnośnik może swobodnie poruszać się w zamkniętych pomieszczeniach i mieści się w drzwiach.

Kolejnym przystosowaniem do pracy we wnętrzach są białe kółka. Nie pozostawiają one śladów na podłodze i nie zarysowują jej. Można więc użyć sprzętu bez obaw o uszkodzenie czy zabrudzenie dopiero co wykończonej posadzki.

Maksymalny udźwig platformy to aż 230 kg. Oznacza to, że poza robotnikiem może się na niej znaleźć sporo maszyn i materiałów niezbędnych do pracy.

Podnośnik nożycowy Compact 8 napędzany jest silnikiem elektrycznym zapewniającym długi czas pracy. Nie generuje spalin ani hałasu, co podnosi bezpieczeństwo pracy. Mobilność podnośnika sprawia, że nadaje się on idealnie do prac montażowych na znacznych obszarach czy w kilku miejscach obiektu równolegle. Po ukończeniu wystarczy złożyć podnośnik. W porównaniu z rusztowaniami, które nie zapewniają takiej mobilności, podnośnik nożycowy zapewnia znacznie sprawniejszą pracę i skraca jej czas, a tym samym też koszty.

Niewielkie rozmiary, prostota konstrukcji i obsługi, bezpieczeństwo, higiena i wygoda użytkowania – czego chcieć więcej? Podnośnik nożycowy to idealne rozwiązanie nawet przy wymagających pracach montażowych na wysokości.

śr. ocena 5 / głosów 4