Charakterystyka młotowiertarek

Pośród urządzeń służących do wiercenia otworów w twardych powierzchniach na szczególną uwagę zasługują młotowiertarki. Dzisiejsze sprzęty dzięki zastosowaniu nowoczesnych konstrukcji zapewniają szybki efekt prac oraz minimalizują obciążenie organizmu, który narażony jest na nieustanne wibracje. Wiercenie jest bezpieczne, a przy tym szybkie, efektywne i precyzyjne.

mlotkowiertarka

Młotowiertarka – jak działa?

Młotowiertarki to urządzenia zwykle zasilane z sieci, niektóre modele czerpią prąd z akumulatora. Jak działają? Wiercenie i kucie jest możliwe dzięki odpowiednim wiertłom. W młotowiertarkach wykorzystywane są wiertła typu SDS, a do najbardziej popularnych należą wiertła typu SDS PLUS. Wyróżniają się wyżłobieniem czterech rowków na trzpieniu, dzięki którym można je bardzo stabilnie zamocować w uchwycie urządzenia. Można też wskazać system SDS MAX, wyróżniający się wiertłami o większej średnicy, nawet 18 mm. W ich przypadku trzpienie mają 6 rowków, 3 duże oraz 3 małe. Można też stosować dłuta i szpicaki, którymi wykuwamy otwory i rozkruszamy materiały.

Użytkownik młotowiertarki powinien pamiętać, że nie można dociskać jej tak jak zwykłej wiertarki. W taki sposób można jedynie uszkodzić sprzęt. Udar pneumatyczny sam wytwarza siłę, z którą będzie można przebić się nawet przez beton. Uważajmy, żeby nie zmieniać trybu pracy, kiedy młotowiertarka jest uruchomiona. Należy także mieć świadomość, że kucie obciąża młotowiertarkę, dlatego czas, kiedy wykonujemy tę czynność, nie powinien zajmować więcej niż 30% w stosunku do wiercenia.

Młotowiertarka – zastosowanie urządzenia

Młotowiertarka, zwania również młotem obrotowo-udarowym, ma szerokie spektrum zastosowań. Pozwala wiercić, wiercić z udarem oraz skuwać twarde powierzchnie, również twardy beton. Z jej pomocą można wykuwać otwory i bruzdy w ścianach czy stropach, a także skuwać stare okładzin ścienne oraz posadzki. Urządzenie pozwala stosować wiertła i klasyczne świdry, a nawet służyć jako wkrętarka, kiedy mamy do czynienia z ciężkimi do odkręcenia śrubami.

Jaka młotowiertarka do domu?

Jeśli szukamy młotowiertarki do domu, powinniśmy wybierać najwyższej jakości urządzenia, takie jak te oferowane w sklepie Rolmasz w Żarach. Znajdziemy tam różnego rodzaju młotowiertarki, pochodzące od sprawdzonych producentów. Aby dokonać właściwego wyboru, zwracajmy uwagę na:

  • rodzaj udaru – zwykle są wyposażone w udar pneumatyczny, o większej sile niż udar mechaniczny. Można też spotkać młotowiertarki z udarem pobijakowym, który jest modyfikacją udaru mechanicznego, jednak nie ma tak dużej mocy, jak młot pneumatyczny,
  • możliwość kucia – każda młotowiertarka służy do wiercenia, ale nie za pomocą każdej można kuć otwory. Aby było to możliwe, konieczna jest funkcja udaru bez obrotów,
  • maksymalna średnica wiercenia – wskazuje, jak dużych wierteł można używać, a co za tym idzie – jakiej średnicy otwory można wykonać dzięki młotowiertarce,
  • moment obrotowy – jest określony w niutonometrach, a im wyższa wartość, tym lepiej dla użytkującego młotowiertarkę. Dlaczego? Wysoki moment obrotowy urządzenia gwarantuje, że z jego pomocą będzie można wiercić nawet w twardszym materiale.
śr. ocena 5 / głosów 5