Charakterystyka kafli zduńskich

Piece kaflowe były niegdyś podstawą w każdym domu. Współcześnie sytuacja nie wygląda tak dobrze, a uważane za niemodne piece kaflowe zniknęły z naszych mieszkań. Widoczne są jednak trendy popularyzujące rozwiązania znane sprzed lat – należą do nich między innymi kafle, które stosowane są na przykład do okładania materiałów akumulacyjnych w piecach.

kafle-zdunskie

Wzrost popularności kafli

Znawcy tematu mówią jednoznacznie – rynek kaflowy w Polsce rozwija się coraz bardziej, nabierając rozpędu we wszystkich obszarach. Wzrasta ich produkcja, unowocześniane są jej metody, a także powstają udoskonalone materiały zduńskie. Wiele firm oferujących dotychczas wyłącznie usługi związane z budowaniem kominków poszerzyło swoją ofertę o zduństwo, a ceramika kaflowa rozkwita. Jedną z firm oferujących tego typu usługi jest zakład zduński Krystiana Goli wyspecjalizowany w budowie pieców i kominków kaflowych.

Do czego stosuje się kafle zduńskie?

Kafle zduńskie są współcześnie stosowane jako obudowy do wkładów kominkowych oraz do tworzenia pieców kaflowych. Ich właściwości absorpcyjne są bardzo duże – właściwie wykonane i zamontowane kafle bardzo dobrze przechowują ciepło i wydają je powoli, wykorzystując energię pozyskaną ze spalania opału w bardzo efektywny sposób. Pozwala to na zwiększenie oszczędności, a przy tym oryginalne podejście do tematu wystroju mieszkania. Piękny piec kaflowy potrafi ozdobić każde wnętrze, a wybór wzorów i kolorów mamy współcześnie bardzo duży. Klasyczny wariant to kafle kremowe, ecru czy białe, bez ekstrawagancji. Nowocześniejsze konstrukcje opierają się na szkliwie matowym, najczęściej w szarościach. Modne są szczególnie kafle minimalistyczne, jednokolorowe i gładkie, rzadziej ze stonowanymi wzorami. Wraz ze wzrostem popularności pieców akumulacyjnych rośnie także zapotrzebowanie na kafle, którymi okłada się materiały akumulacyjne.

Ciekawą opcją są kafle wielkoformatowe, które zyskują coraz większe zainteresowanie Polaków. Nie oznacza to oczywiście, że klasyczne piece kaflowe nie są popularne – wręcz przeciwnie, w ostatnich latach zdały się „wrócić do łask”, a wszystko to dzięki tendencji do bardziej naturalnego, zdrowego trybu życia. Piec kaflowy kojarzy się nam z naturalnym sposobem na ocieplanie mieszkania, a odpowiednio skonstruowany pozwala przy tym np. na wypieczenie własnego chleba. We wzroście zainteresowania kaflami zduńskimi swój udział mają nowoczesne materiały zduńskie, po które chętnie sięgają pracownicy zakładów zduńskich oraz ich klienci.

śr. ocena 5 / głosów 5