Charakterystyka i zastosowanie konstrukcji stalowych

Różnego rodzaju konstrukcje stalowe wykorzystuje się obecnie nie tylko w firmach czy instytucjach publicznych, ale i w prywatnych domach. Służą one do budowy schodów, drzwi, balustrad czy ogrodzeń. Czym cechują się tak naprawdę konstrukcje stalowe i jak wygląda proces ich produkcji? Gdzie dokładnie znajdują zastosowanie wysokiej jakości konstrukcje ze stali?

Zalety konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe z całą pewnością mają sporo zalet: w tym przypadku warto wymienić m.in. nierdzewność czy kwasoodporność, dlatego też cieszą się obecnie tak dużą popularnością. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że produkcja tego rodzaju konstrukcji wcale już taka łatwa nie jest. Aby zajmować się wytwarzaniem konstrukcji ze stali, trzeba spełnić określone wymagania, które definiują stosowne normy. Zdolność do ich przestrzegania wynika np.  z kwalifikacji zatrudnionego personelu, nadzoru technicznego, systemu jakości, regularnych kontroli, zastosowania wybranych materiałów czy montażu konstrukcji stalowych. Doborem materiałów i prefabrykacją elementów konstrukcji stalowych zajmują się przykładowo firmy hutnicze, takie jak Hurtostal2.

Dokumentacja projektowa konstrukcji stalowych

Ponadto w przypadku konstrukcji stalowych należy pamiętać o odpowiedniej dokumentacji projektowej, która powinna spełniać dane wymagania. Musi ona obejmować zawsze projekt techniczny, specyfikację czy wykaz materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji konstrukcji. Pracownicy muszą dysponować odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Pomaga im to przestrzegać pewnych norm  w czasie pracy, która  w dużej mierze opiera się na cięciu, spawaniu, gięciu, zgrzewaniu stali czy wykonywaniu różnego rodzaju otworów w konstrukcji stalowej.

Gdzie stosuje się konstrukcje stalowe?

Konstrukcje stalowe wykorzystywane są przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle budowlanym. Poza halami czy magazynami, wykorzystuje się je przy budowie fabryk, silosów, kominów, kontenerów czy masztów przemysłowych. Wynika to z faktu, że konstrukcje ze stali są bardzo uniwersalne. Wyróżniają się wysoką plastycznością. Dlatego można łatwo dopasować ich formę do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Podczas budowy dużych budynków dla przemysłu istotne znaczenie ma wytrzymałość  konstrukcji, co w przypadku konstrukcji stalowych  stoi na najwyższym poziomie. Ponadto stal jest materiałem, który dobrze radzi sobie nawet w trudnych warunkach pogodowych. Nie straszna mu m.in. korozja. Nic więc dziwnego w tym, że konstrukcje stalowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

śr. ocena 5 / głosów 5