Cechy i zastosowanie glebogryzarek

Odkąd na rynek weszły glebogryzarki, mozolne, ręczne pielenie ogródka odeszło w niepamięć. Urządzenia te bowiem pozwalają sprawnie i szybko przygotować glebę pod siew i sadzenie, a także ją spulchnić. Jakie zatem są ich najważniejsze cechy i gdzie znajdują zastosowanie? Czy każdy może sobie na nie pozwolić? Okazuje się, że tak.

glebogryzarka

Glebogryzarka jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem do każdego ogrodu. Pozwoli zaoszczędzić czas oraz siły, które musielibyśmy poświęcić na ręczne, mozolne przygotowywanie gleby pod uprawy. Co jeszcze czyni glebogryzarki tak wyjątkowymi i gdzie znajdują zastosowanie?

Cechy glebogryzarek

Glebogryzarki swoją popularność zawdzięczają wytrzymałości, niezawodności oraz łatwości obsługi – tłumaczy specjalista z serwisu elektronarzędzi Jackonet. – Znacznie ułatwiły pracę w ogrodzie, która przestała się już kojarzyć z nadmiernym wysiłkiem.

Wyposażone są w mocne silniki przekładnię, która posiada zazwyczaj dwa biegi (do przodu i do tyłu). Aby ułatwić ich obsługę, większość tego typu maszyn posiada regulowaną kierownicę, a skrzynia biegów, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo mechanicznych uszkodzeń, została zabezpieczona solidną, metalową obudową.

Glebogryzarki można podzielić na dwie zasadnicze kategorie: elektryczne, nadające się głównie do małych ogródków przydomowych oraz spalinowe, które sprawdza się na większych powierzchniach.  W przypadku pierwszych trzeba użyć nieco siły. Glebogryzarki elektryczne co prawda zasilane są prądem poprzez kable lub z akumulatora, jednak podczas pracy trzeba je dociskać do gleby ze względu na ich małą masę. Nie zawsze sprawdzą się również na mocno zachwaszczonym lub porośniętym trawą terenie. W takich miejscach dużo lepszym wyborem będą  glebogryzarki spalinowe. Są one jednak mniej przyjazne środowisku ze względu na emitowane spaliny oraz duży poziom hałasu. Używane są zazwyczaj na większych areałach. Wybór konkretnego rodzaju urządzenia zależy także od rodzaju gleby. Na piaszczystych poradzą sobie oba rodzaje glebogryzarek, na gliniastych jedynie spalinowe.

Zastosowanie glebogryzarek

Glebogryzarki to urządzenia służące przede wszystkim do mechanicznego spulchniania ubitej ziemi, dzięki czemu gleba zostaje przygotowana pod uprawę różnych roślin. Równie dobrze sprawdzają się one przy zakładaniu trawników. Ponadto glebogryzarka posłuży nam jako narzędzie do odchwaszczenia terenu oraz aeracji. Z jej pomocą przygotujemy zarówno grządki pod warzywa, jak i rabatki pod kwiaty. W przypadku niektórych modeli otrzymamy w zestawie przystawki służące do odśnieżania, wymieszania nawozu, a nawet wyrównania terenu. Nie musimy już schylać się, aby nadać odpowiedni kształt trawnikom czy rabatkom – zrobi to za nas glebogryzarka.

śr. ocena 5 / głosów 5