Bezpieczna firma. Ochrona i dozorowanie obiektów.

Wybór metody ochrony i dozorowania oraz firmy, która będzie realizowała dla Ciebie tę usługę, jest bardzo ważny. Decyduje bowiem o bezpieczeństwie Twojej firmy. Nie wybieraj pochopnie. Zbadaj dobrze rynek i sprawdź, która firma ochroniarska będzie w stanie w pełni i profesjonalnie zrealizować Twoje potrzeby, a co za tym idzie, skutecznie chronić Twoje mienie.

ochrona-obiektu

Bezpieczeństwo to podstawa

Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Niezaspokojona, wywołuje niepokój i poczucie zagrożenia. Potrzeba ta obejmuje zarówno nasze domy, jak i nasze firmy. A Ty, przedsiębiorco, śpisz spokojnie? Czy zadbałeś o bezpieczeństwo siedziby swojej firmy?

Jak wybrać najlepszą metodę ochrony?

Aby wybrać najlepszą metodę ochrony obiektów, musisz wziąć pod uwagę:

  • wielkość obiektu
  • odległość siedziby firmy od posterunku policji
  • częstotliwość, z jaką obiekt zostaje bez opieki pracowników
  • prawdopodobieństwo włamania na terenie, na którym znajduje się siedziba firmy

W przypadku dużych obiektów przemysłowych takich jak fabryki, ochrona fizyczna jest niewystarczająca. Należy ją połączyć z systemami: alarmowym i telewizji przemysłowej.  W przypadku mniejszych obiektów wystarczy jedna z usług. Chyba że siedziba Twojej firmy zlokalizowana jest w dużej odległości od posterunku policji lub na mało zaludnionym terenie, wówczas możesz rozważyć dwie usługi. Nim zdecydujesz, zorientuj się, ile włamań było w ostatnich latach w danej okolicy. To pozwoli Ci na oszacowanie prawdopodobieństwa włamania do Twojej firmy.

W przypadku placów budowy główną metodą ochrony jest dozorowanie mienia. Tutaj również należy zwrócić uwagę na wyżej wymienione czynniki i w zależności od nich zdecydować o wykupieniu usługi bądź niewykupieniu. Przy wyborach i decyzjach o ochronie i jej metodach, warto jednak cały czas pamiętać o starym polskim przysłowiu: „strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Jeśli potencjalny złodziej widzi, że na danym obiekcie jest ochrona, może zrezygnować z kradzieży i wkroczenia na teren firmy. A jeśli firma, którą wybrałeś, realizuje swoje usługi na odpowiednim poziomie, wówczas nawet jeśli złodzieja nie zrazi obecność ochrony czy monitoringu – i tak nie ma szans na zrealizowanie planów.

Czym się kierować przy wyborze firmy ochroniarskiej?

Podjąłeś decyzję o metodzie ochrony. Teraz zostaje wybór odpowiedniej firmy, która będzie świadczyła dla Ciebie tę usługę. Czym się kierować przy jej wyborze? Oto kilka porad:

  • przeprowadź wywiad środowiskowy – zapytaj znajomych i okolicznych przedsiębiorców, z jakimi firmami współpracują i czy są zadowoleni z ich usług
  • postaw na jakość usługi, a nie na jej cenę – renomowane firmy ochroniarskie mają wyższe stawki, ale prezentują wyższy standard i zatrudniają bardziej doświadczonych pracowników; w sytuacji, kiedy chodzi o bezpieczeństwo Twojego mienia, zdecydowanie warto postawić na jakość
  • sprawdź, z jakiego sprzętu korzysta dana firma, czy posiada odpowiednie atesty – często zdarza się bowiem, że firmy ochroniarskie obniżają ceny ze względu na ich brak
  • szukaj takiej firmy, która jest w stanie zrealizować możliwie jak najwięcej Twoich potrzeb – może zdarzyć się tak, że sprawdzona firma ochroniarska oferuje również inne usługi; wówczas będziesz miał jednego sprawdzonego kontrahenta i kilka zrealizowanych usług
  • zwróć uwagę na to, jakich pracowników zatrudnia dana firma – jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy ochroniarskiej Roka w Szczecinie:

Pracownicy są kluczem do gwarancji bezpieczeństwa klientów podczas ochrony obiektów czy dozorowania placów budowy. Ważny jest poziom ich wiedzy, doświadczenia, motywacji oraz zaangażowania w pracę. Istotne są również relacje pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Dobry pracodawca jest wymagający, ale podchodzi do podwładnego z szacunkiem. Taka relacja zapewnia bezpieczeństwo i sukces obu kontrahentom.

  • zwróć uwagę także na to, jak wyglądają pracownicy firmy ochroniarskiej – czy są jednolicie umundurowani; taki jest wymóg ustawowy, a pozwala nam na szybką identyfikację pracownika

W takiej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo mienia, nie ma miejsca na półśrodki. Warto jest poświęcić czas i energię na to, aby wybrać właściwą firmę ochroniarską.

śr. ocena 5 / głosów 5