Zielony dach – co to takiego?

Zielony dach to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pojawia się na coraz większej liczbie budynków. Polega ono na obsadzeniu dachu zielonymi roślinami. Dzięki temu możemy poprawić jakość powietrza w okolicy, a także komfort samego mieszkania w domu z zielonym dachem. Sprawdźmy, czym dokładnie jest zielony dach i jakie korzyści wiążą się z jego posiadaniem.

zielony-dach

Czym jest zielony dach i jakie istnieją jego odmiany?

Pod pojęciem zielonego dachu kryje się dach pokryty roślinnością, ziołami lub samą trawą. Tego typu dachy swoją nazwę zawdzięczają właśnie kolorowi – z daleka przypominają bowiem zieloną łąkę, gęsto obsadzoną naturalną roślinnością. Oprócz swojego atrakcyjnego wyglądu zielone dachy posiadają jeszcze jedną bardzo istotną zaletę: są ekologiczne, gdyż ich obecność przyczynia się do zapewnienia lepszych warunków w okolicy.

Zielone dachy możemy podzielić na kilka odmian. Mogą być one np. obsadzone rozchodnikami, sukulentami, które mają zdolność do gromadzenia dużych ilości wilgoci. Zielony dach obsadzony rozchodnikami kwitnie od wczesnej wiosny do późnego lata, co dodatkowo podnosi jego walory estetyczne. Do obsadzania zielonych dachów wykorzystywane są również niektóre odmiany ziół, które nie tylko mają piękne kolory, ale wydzielają także niezwykle przyjemny aromat. Taki rodzaj dachu to dach ekstensywny, który jest bezobsługowy, ale nieużytkowy. Osoby preferujące natomiast bardziej tradycyjne rozwiązania mogą postawić na dach obsadzony zwykłą trawą, który także pięknie prezentuje się na zewnątrz. Ten rodzaj dachu to jednak dach intensywny. Zarówno ekstensywne dachy zielone, jak i trawniki rolowane oferują nowoczesne i wyspecjalizowane w ich tworzeniu firmy, takie jak na przykład Xero Flor.

Zielony dach – korzyści z jego posiadania

Z posiadaniem zielonego dachu, oprócz samej estetyki, wiążą się liczne korzyści. Znakomicie wpływa on na życie oraz zdrowie ludzi i zwierząt, zapewnia korzystny mikroklimat w domu oraz najbliższej okolicy, a także efektywnie pochłania dźwięki. Zielone rośliny, zasadzone na dachu, produkując duże ilości niezbędnego dla życia ludzi oraz zwierząt tlenu, przyczyniają się do oczyszczania powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń. Ponadto zielony dach chroni strop budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się oraz nasiąkaniem wodą deszczową oraz ogranicza straty ciepła. Jest więc szczególnie polecany osobom, które cenią sobie ekologiczne oraz oszczędne rozwiązania. Warto także wiedzieć, że zielony dach, ze względu na gęste obsadzenie roślinnością, może zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia, przez co stanowi doskonałą naturalną ochronę naszego dobytku przed pożarem. Jego zaletą jest również świetna izolacja akustyczna, dzięki której docenią go osoby ceniące sobie ciszę i spokój.

śr. ocena 5 / głosów 5