Zalety i budowa schodów modułowych

Wybór schodów do domu lub mieszkania dwupoziomowego to bardzo ważna decyzja. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale także wprowadzają do pomieszczenia specyficzny nastrój i są znaczącym elementem dekoracyjnym. Jednym ze sprawdzonych typów są schody modułowe. Docenia się je za szybkość montażu oraz możliwość umieszczenia w nawet bardzo małych pokojach. Jakie jeszcze zalety mają schody modułowe i jak wygląda ich budowa?

schody-modulowe

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru schodów?

Podczas planowania schodów, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze ważna jest wielkość pomieszczenia. Zupełnie inne schody pasują do przestronnych wnętrz, a inne do małych pokoi. Kolejna cecha to wygoda użytkowania. W tym przypadku warto wybrać bieg o minimalnej szerokości 80 cm, wysokości stopni 19 cm oraz głębokości minimum 25 cm. Idealna wysokość balustrady wynosi 90 cm, jednak poręcz nie może znajdować się zbyt blisko ściany. Warto zastanowić się nad ilością biegów, dzięki którym zwiększa się komfort użytkowania schodów. Do wyboru są schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, zabiegowe i spiralne. Istotny jest również materiał z jakiego wykonane są schody. Decyduje on nie tylko o efekcie wizualnym, ale przede wszystkim wpływa na komfort użytkowania. Warto zdecydować się na dobrej jakości drewno lub kamień naturalny.

Zalety i montaż schodów modułowych

Na ten rodzaj schodów decyduje się coraz więcej inwestorów, szczególnie w przypadku nowoczesnych domów i mieszkań.

Schody modułowe dają mnóstwo możliwości – Mogą przyjmować różne kształty, np. spiralne, zabiegowe lub proste. To pozwala na zbudowanie schodów zarówno w bardzo małych pokojach, jak i przestronnych pomieszczeniach – tłumaczy ekspert z firmy Zaaki-Schpody z siedzibą w Pelplinie.

Kolejną zaletą jest szybkość montażu. Gotowe moduły można złożyć dosłownie w kilka godzin. Do konstrukcji nośnej (najczęściej wykonanej ze stali) przymocowuje się stopnie (drewniane, metalowe lub szklane), a następnie balustrady. Instalacja jest banalnie prosta i nie wymaga szczególnych umiejętności czy doświadczenia. Można ją wykonać na etapie wykańczania pomieszczeń, np. strychu lub poddasza. Największym plusem schodów modułowych jest ich wszechstronność. Formę, wymiar i wysokość elementów można dopasować dosłownie do każdego typu pomieszczenia. Pozwala to na wiele możliwości aranżacji wnętrz. Niektóre modele schodów dostosowane są do regulowania skrętu, wysokości oraz kształtu biegu.

śr. ocena 5 / głosów 6