Technika sanitarna. Najważniejsze elementy wyposażenia łazienek

Łazienka to bez wątpienia niezwykle istotne z punktu widzenia naszego zdrowia i komfortu pomieszczenie w mieszkaniu. Co prawda nie spędzamy w nim zbyt wiele czasu w ciągu dnia, niemniej bez niego niemożliwe jest wyobrażenie sobie normalnego funkcjonowania w dzisiejszych świecie. Dla pełnej funkcjonalności łazienka powinna być wyposażone w pewne podstawowe urządzenia. Oto one.

Wanna, kabina prysznicowa

To główne urządzenia sanitarne do łazienek, zwykle jednak ze względu na ograniczenia przestrzeni możemy zdecydować się na tylko jedno z nich. To, które z nich wybierzemy w duże mierze zależy od wielkości łazienki

Kabiny prysznicowe są dedykowane przede wszystkim do małych pomieszczeń, w których wanna by się nie zmieściła – mówi przedstawiciel firmy InstalmaxChoć oczywiście na rynku znajdzie się wiele modeli mniejszych wanien. Dobrym rozwiązaniem, kiedy chcemy posiadać wannę, jednak nie posiadamy dość miejsca, jest wanna narożna.

Drugą bardzo istotną różnicą między oboma rozwiązaniami jest zużycie wody – w przypadku pryszniców jest ono generalnie znacznie mniejsze. Co nie oznacza oczywiście, że każda kąpiel w wannie musi się kończyć wypełnieniem jej po brzegi. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto kupić wannę i wyposażyć ją w zasłonę lub specjalną szklaną przegrodę – będziemy mogli wtedy korzystać z niej jak z kabiny. Przy wyborze wanny lub kabiny powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar i kształt, ale również pewne szczegóły konstrukcyjne. W przypadku wanny będzie to np. obecność antypoślizgowej powierzchni lub uchwytów (przydatnych dla osób starszych i dzieci), w przypadku kabin zaś rodzaj drzwi.

Umywalki

Z umywalek korzystamy znacznie częściej, niż z wanien i kabin prysznicowych, dlatego ich kształt i rozmiar powinien odpowiadać potrzebom naszym i pozostałych użytkowników. Współcześnie rynek umywalek jest bardzo zróżnicowany – znajdziemy wśród nich tradycyjne, podwieszane misy, umywalki stojące, przeznaczone do umieszczenia ich na różne sposoby w szafce. Te ostatnie cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością, bowiem pozwalają lepiej zagospodarować dostępną przestrzeń.

Baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe

Choć niewielkie, są niezbędnym elementem wyposażenia łazienki, bowiem to dzięki nim zyskujemy dostęp do bieżącej wody. Czym kierować się w wyborze baterii? Większość osób skupia się na estetyce, która co prawda jest ważna, stanowi dopełnienie reszty wystroju, jednak dużo ważniejsze są parametry techniczne urządzenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zużycie wody. Dzisiejsze baterie łazienkowe to głównie urządzenia jednouchwytowe, pozwalające bardzo precyzyjnie i szybko ustawić siłę strumienia wody i jego temperaturę. W wielu z nich stosowane są dodatkowe rozwiązania, takie jak napowietrzanie strumienia oraz blokada temperatura – dzięki nim możemy nawet o 30% zmniejszyć zużycie wody i uniknąć poparzeń zbyt gorącą wodą.

śr. ocena 5 / głosów 5