Poduszki do salonu – jak wybrać odpowiedni wzór?

Poduszki dekoracyjne stanowią niezwykle istotny element ozdobny we wnętrzu. Wybór ich koloru, wzoru, kształtu i faktury zależny jest od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Poduszki mogą być dobrane na zasadzie kontrastu lub podkreślać charakter danego pomieszczenia. Mogą je też zupełnie odmienić, nadając mu całkowicie nowego klimatu. Czym kierować się przy wyborze poduszek do salonu?

poduszki-dekoracyjne

Kolor

Kupując poduszki do salonu musimy zwrócić uwagę, aby były dopasowane do aranżacji pokoju, a także do mebli, które mają dekorować. Jeśli posiadamy wzorzystą kanapę, powinniśmy postawić na gładkie poduszki w jednolitych kolorach – dzięki temu unikniemy chaosu i dysharmonii, które mogłyby psuć klimat we wnętrzu. W przypadku, gdy nasze meble mają stonowane barwy, możemy wybrać wielokolorowe elementy ozdobne – sprawi to, że poduszki będą wyeksponowane i nie „znikną” na jednolitym tle, a co za tym idzie – będą doskonale pełniły swoją rolę. Nie bez znaczenia jest również ogólny wystrój salonu.

Jeśli posiadamy wiele różnobarwnych dekoracji, warto skontrastować je z delikatnymi poduszkami. W przypadku, gdy pomieszczenie jest minimalistyczne i dominuje w nim jeden lub dwa kolory – wzorzyste poduszki je „ożywią”. Jasne przestrzenie dobrze jest przełamać ozdobami o dominujących barwach, takich jak na przykład ciemny fiolet. Jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu delikatności i spójności pomieszczenia – postawmy ma poduszki wzorzyste o dopasowanej do wystroju tonacji kolorystycznej. Bardzo korzystne jest również połączenie poduszek gładkich i z tych o zróżnicowanych teksturach – podpowiada specjalistka reprezentująca sklep internetowy Little Dreams.

Kształt

Najbardziej popularne są poduszki kwadratowe, jednak warto zainteresować się również nieco bardziej nietypowymi formami – w wielu wnętrzach sprawdzą się te okrągłe, prostokątne lub w kształcie wałka. Nowoczesne przestrzenie lubią zestawienia dobrane kolorystycznie i dopasowane kształtem, jednak  nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastanowić się nad bardziej oryginalną formą dekoracji. W niektórych pomieszczeniach można postawić na artystyczny nieład i szaleństwo barw, form i wzorów, chociaż bardziej pewny efekt osiągniemy, gdy wszystkie poduszki będą miały jakiś element wspólny, na przykład akcent kolorystyczny. Dzięki temu zabiegowi dobrze będą się prezentowały nawet motywy florystyczne zestawione z wzorami geometrycznymi. Kolejnym, mniej odważnym rozwiązaniem jest połączenie kształtów w taki sposób, aby nie występowały w tej samej liczbie – przykładem może tu być zestawienie trzech kwadratowych poduszek z jedną prostokątną.

śr. ocena 5 / głosów 5