Jak wykończyć domowe wnętrza? Propozycje aranżacyjne

Ciekawa aranżacja wnętrza domu w cale nie wymaga stosowania licznych dodatków czy drogich mebli. Jeśli nie należysz do osób, które z upodobaniem przeglądają katalogi z dodatkami do mieszkania, drażnią cię zbędne bibeloty i nie chcesz inwestować w wyszukane sprzęty, efektowny wystrój możesz osiągnąć, stosując rozmaite triki na etapie wykańczania pomieszczeń.

Aranżacja wnętrz – nie tylko dekoracje

Trudno wyobrazić sobie jedną, uniwersalną aranżację, która zaspokoiłaby potrzeby i oczekiwania wszystkich. Wystrój wnętrza powinien przede wszystkim zapewniać komfort osobom, które przebywają w nim na co dzień. Rozkład mieszkania oraz jego wyposażenie muszą gwarantować swobodę i funkcjonalność.

Przy projektowaniu wnętrz mieszkalnych trzeba brać pod uwagę indywidualne oczekiwania zleceniodawcy, wielkość pomieszczeń i sposób, w jaki mają być one wykorzystane. We wnętrzach przeznaczonych dla minimalistów, osób nowoczesnych o mocno rozwiniętym zmyśle praktycznym, warto sięgać po pozornie proste rozwiązania, które są w stanie dać wyjątkowo efektowne rezultaty.

Materiały wykończeniowe jako element aranżacyjny

W charakterze elementu aranżacyjnego możemy wykorzystać materiały wykończeniowe – mówi ekspert z lubelskiej firmy RS-DOM. Odpowiednio dobrana farba, ciekawa posadzka czy eleganckie drewniane schody to doskonałe narzędzia w kreowaniu wyjątkowej atmosfery mieszkania. Przyjrzyjmy się kilku takim propozycjom.

Nie ulega wątpliwości, że kolor ścian jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na charakter wnętrza. Obecnie inwestorzy budowlani mogą wybierać nie tylko z szerokiej palety barw, ale i faktury wykończeń ścian. Niezwykle ciekawą propozycję stanowią farby (dekoracyjne) strukturalne, dzięki którym można uzyskać efekt np. imitacji betonu (dla wnętrz w stylu industrialnym) czy połyskliwego, „perłowego piasku”.

Bardziej stonowane farby strukturalne można wykorzystać do pomalowania wszystkich ścian w pomieszczeniu, jednak częściej stosuje się zasadę kontrastu. Jedną lub dwie przylegające ściany maluje się wyrazistą farbą, podczas gdy pozostałe przegrody stanowią tło dla tego dominującego elementu.

Ściany można urozmaicić również sięgając po panele dekoracyjne. Takie okładziny są lekkie, w związku z czym nie obciążają konstrukcji budynku, a ich montaż nie przysparza trudności. Najciekawsze, a zarazem najbardziej pożądane w ostatnim czasie są panele dekoracyjne 3D, dostępne w najrozmaitszych wzorach i barwach.

Świetnym polem do eksperymentowania są kuchnie i łazienki. Podczas wykańczania wnętrz tych pomieszczeń możemy sięgać po naprawdę piękne płytki i stylowe urządzenia sanitarne. Ciekawą propozycją są sufity napinane, dzięki którym utrzymanie czystości w wilgotnych pomieszczeniach jest wyjątkowo łatwe. Instalacja sufitu podwieszanego pozwala też na ukrycie nieestetycznych instalacji oraz montaż ciekawego oświetlenia, które może imitować np. rozgwieżdżone niebo.

śr. ocena 5 / głosów 5