Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów aranżacyjnych naszego domu czy mieszkania. Mają niebagatelny wpływ na charakter wnętrza, a do tego spełniają bardzo ważne funkcje. Dzielą pomieszczenia, zapewniają prywatność, tworzą odpowiednie warunki do relaksu i wypoczynku. Co więcej, chronią przed hałasem, zapewniają odpowiednią temperaturę wnętrza i nie przepuszczają zapachów, kiedy oddajemy się pasjom kulinarnym. Jak wybrać najlepsze drzwi?

Wysoka jakość drzwi wewnętrznych

Najważniejsza jest wysoka jakość wykończenia drzwi, gwarantująca ich bezproblemowe użytkowanie przez lata. Za wysoką klasę drzwi wewnętrznych odpowiadają wysokogatunkowe surowce, dbałość o detale oraz zastosowanie nowoczesnych technologii. Dobrze wykonane drzwi zadowolą najbardziej wymagających klientów.
W firmie Domega, zajmującej się dystrybucją drzwi i okien, znajdziemy wyłącznie nowoczesne, funkcjonalne i specjalne wyselekcjonowane produkty stolarki drzwiowej. Pochodzą od wiodących polskich producentów, pośród których wyróżnić można firmę Pol-Skone, Entra, DOORS’Y oraz Eclisse. Każda z tych firm oferuje produkty wykraczające poza wymagania klientów. Producenci szukają rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb konsumentów, aby każdy mógł znaleźć w ich ofercie drzwi odpowiadające konkretnym oczekiwaniom.

Dopasowanie do wymiaru otworu na drzwi

Choć jakość stoi na pierwszym miejscu, równie istotne jest właściwe dopasowanie wymiaru drzwi do otworu, w którym mają się znaleźć. W jaki sposób odpowiednio zmierzyć drzwi? Odpowiedź zależy od tego, czy zamawiamy wyłącznie skrzydło drzwiowe, czy jesteśmy zainteresowani drzwiami razem z okuciami i ościeżnicą.
Dokonując zakupu skrzydła drzwiowego, powinniśmy zmierzyć wysokość i szerokość futryny, nie uwzględniając przy tym listew wykończeniowych. Z kolei kupując drzwi do otworu, w którym nie ma ościeżnicy, musimy ustalić jego trzy istotne wymiary:
  • wysokość, którą mierzymy w trzech miejscach, uwzględniając pokrycie podłogi, np. panele, płytki czy wykładzinę. Podajemy najmniejszą wartość pomiaru, pamiętając przy tym o jak największej skrupulatności,
  • szerokość, którą ustalamy na podstawie po pomiarów w co najmniej sześciu punktach. Tylko w ten sposób uda nam się wychwycić wszystkie nierówności. Podobnie jak w przypadku wysokości otworu, podajemy najmniejszy pomiar,
  • grubość muru, wymiar mający znaczenie dla właściwego doboru ościeżnic. Grubość muru mierzymy w kilku miejscach, biorąc pod uwagę belki pionowe z lewej i prawej strony oraz belki poziome. Grubość muru mierzymy z istniejącymi elementami wykończenia.

Odpowiedni kierunek otwierania drzwi

Dobierając drzwi wewnętrzne, musimy zwracać baczną uwagę również na kierunek ich otwierania. Teoretycznie drzwi otwierają się na cztery sposoby: do wewnątrz, na zewnątrz, w lewo i w prawo. Zwykle właściwy dla danych drzwi sposób otwierania architekt zaznacza w projekcie. Nie oznacza to, że nie możemy wprowadzić zmian. Zawsze jednak musimy sprawdzić, czy nowy kierunek otwierania nie będzie powodować kolizji z innymi elementami wnętrza.

Drzwi stylistycznie dopasowane do przestrzeni

Dobór drzwi wymaga również dopasowania ich do przestrzeni, w której się znajdą. Bogactwo barw i wzorów, które zapewniają producenci, pozwala dopasować drzwi do stolarki okiennej, mebli, podłogi i sposobu aranżacji. Zwracanie uwagi na te elementy jest bardzo istotne, jeżeli chcemy, aby nasze wnętrze tworzyło spójną, harmonijną całość.
śr. ocena 5 / głosów 5