Dlaczego warto kupić szafę na wymiar?

Szafa to nie tylko mebel, w którym trzymamy ubrania. To również przestrzeń do przechowywania mniej używanych przedmiotów (np. sezonowego sprzętu sportowego), które dzięki temu nie kurzą się, nie zagracają pomieszczeń i pozostają poza zasięgiem wzroku. To wreszcie jeden z elementów wystroju wnętrza, który z uwagi na swe gabaryty potrafi nadać ton całej aranżacji. Wszystkie te funkcje szczególnie dobrze realizowane są przez szafy na wymiar. Dlaczego tak się dzieje?

Podstawowym zadaniem każdej szafy – niezależnie od tego, czy chodzi o szafę w sypialni lub przedpokoju, czy np. tę wykorzystywaną w charakterze spiżarni lub schowka – jest okiełznanie chaosu, o który nietrudno, jeśli posiadamy choć trochę dobytku. Innymi słowy: dobrze zaprojektowana szafa pomaga utrzymać nam porządek.

Optymalne wykorzystanie miejsca

Co, jeśli po bokach lub na niej samej pozostaje trochę miejsca – za mało, by cokolwiek sensownie ustawić, i za dużo, by nie zbierał się tam trudny do usunięcia kurz? Ma to niestety dość często miejsce w przypadku gotowych mebli kupowanych w sklepie czy przez Internet. Raczej trudno je bowiem idealnie dopasować np. do wnęki, jaką dysponujemy, czy estetycznie zagospodarować przestrzeń nad szafą w wysokim pomieszczeniu (np. w kamienicy).

Problem ten rozwiązuje wykonanie szafy na wymiar. Dzięki temu dostępne miejsce zostanie optymalnie wykorzystane, należące do nas przedmioty – dyskretnie schowane np. przed gośćmi, a wszystko będzie zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości. Ma to znaczenie zwłaszcza we wnętrzach o niewielkim metrażu lub nietypowym rozkładzie, a także na poddaszach z pochyłym stropem, które potrafią stanowić prawdziwe wyzwanie, jeśli chodzi o funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni.

Własny pomysł na organizację

Skoro zaś o funkcjonalności mowa – trzeba pamiętać, że choć w ostatnich latach producenci gotowych szaf dają użytkownikom coraz więcej możliwości w zakresie doboru liczby i rozmieszczenia półek, szuflad czy drążków, to zakres tych możliwości wciąż jest dość mocno ograniczony. Oznacza to, że raczej to my musimy dostosować swoje preferencje do dostępnego produktu niż odwrotnie. Szafa na wymiar pozwala nam natomiast w 100 proc. samodzielnie decydować o organizacji jej wnętrza, tak by idealnie odpowiadała naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Szeroki wachlarz opcji wykończenia

Na koniec warto wspomnieć o kwestiach estetycznych, które przecież też nie są bez znaczenia. W sklepach i salonach meblowych co prawda dostępny jest bardzo szeroki wybór materiałów, faktur, kolorów i innych czynników decydujących o tym, jak szafa się prezentuje – ale tak naprawdę jest to zaledwie ułamek wszystkich opcji z zakresu wykończenia oferowanych przez producentów szaf na wymiar, takich jak choćby firma INDECO. W związku z tym zaś istotnie rosną szanse na perfekcyjne dostosowanie mebla do wnętrza pod kątem nie tylko metrażu, ale też wyglądu.

śr. ocena 5 / głosów 7