Z czego wykonać alejki ogrodowe?

Alejki ogrodowe są nie tylko zwykłymi ciągami komunikacyjnymi, ale też przepięknymi dekoracjami, które nadają styl przydomowej zieleni. Ułatwiają dotarcie w każdy zakamarek i mogą być miejscem urokliwych spacerów. Jakie materiały nadają się do stworzenia trwałej i pięknej alejki? Czym charakteryzują się poszczególne surowce, które się do tego wykorzystuje? Stwórz alejkę ogrodową jak ze snu!

alejka-ogrodowa

Materiały stosowane do wykonania alejek ogrodowych

Alejki ogrodowe można wykonywać z wielu materiałów, dostosowując je nie tylko do estetyki ogrodu, ale też stylu, w jakim utrzymana jest bryła domu, a także do tego, jak często i w jaki sposób alejki mają być używane.

Wśród materiałów, które najczęściej wykorzystuje się do tworzenia alejek ogrodowych, należy wymienić przede wszystkim:

  • drobne kamyki (żwiry, grysy),
  • kostki granitowe,
  • płyty kamienne, np. z wapienia,
  • drewno w postaci desek albo krążków,
  • płyty betonowe.

Każdy z tych surowców da inną wygodę eksploatacji, trwałość i efekt wizualny. Niektóre materiały, jak np. drewno, wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby nie uległy szybkiemu zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych. Wyżej wymienione surowce różnią się też znacznie ceną: usypianie ścieżki z drobnych kamieni jest znacznie tańsze niż wykonanie granitowej alejki.

Kamienne alejki ogrodowe

Z uwagi na wygodę korzystania, łatwość układania, przystępne ceny i trwałość największą popularnością wśród budulców na alejki ogrodowe cieszy się kamień naturalny. Występuje on w wielu gatunkach i formach, o czym można się przekonać na stronie firmy Leszczyński Sprzedaż Kruszyw. Można tam znaleźć:

  • grysy,
  • żwiry,
  • otoczaki,
  • kamień łamany,
  • kostkę granitową.

W ofercie znajdują się opcje na każdą kieszeń i o różnym przeznaczeniu. Na mniej uczęszczane alejki wystarczą drobne kruszywa, czyli: grysy, żwiry i otoczaki. Tam, gdzie wymagana jest większa trwałość, sprawdzi się kamień łamany. Tworzy on naturalnie wyglądające płyty, które idealnie sprawdzają się w ogrodach stylizowanych na dziką przyrodę.

Tam, gdzie potrzebne są najwyższa trwałość i idealnie równa płaszczyzna nawierzchni alejki, niezastąpiona będzie kostka granitowa. Tworzy ona podłoże, które będzie służyło przez wiele lat. Warto w nie zainwestować np. gdy ogród jest duży i będziemy się po nim poruszać pojazdami (kosiarką ciągnikową czy autem). Z tego samego powodu kostki granitowe można spotkać w parkach miejskich i zespołach pałacowych. Kostki granitowe nie tylko pięknie się prezentują w geometrycznych, harmonijnych, starannie pielęgnowanych ogrodach, ale też zdają egzamin z trwałości, służąc przez wiele lat.

śr. ocena 5 / głosów 5