Tarasy kamienne. Propozycje aranżacyjne

Odpowiednio zaaranżowany taras stanowi prawdziwą wizytówkę każdego ogrodu. Jest miejscem relaksu i odpoczynku; latem spędzamy tam najwięcej czasu. Może służyć jak zewnętrzna jadalnia oraz miejsce urządzania rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Wielką popularnością w ostatnim czasie cieszą się tarasy kamienne. Poznajmy, w czym tkwi ich sekret i jak można je ciekawie urządzić.

taras-z-kamienia

Płyty kamienne są niezwykle trwałe, solidne oraz odporne na uszkodzenia atmosferyczne i mechaniczne. Wykonana z nich posadzka jest łatwa w utrzymaniu, a także twarda oraz mrozoodporna. Omawiany materiał jest także chętnie wybierany ze względu na różnorodność jego barw, wielkości oraz kształtów.

Siła kamienia

W trakcie aranżacji tarasu kamiennego weźmy pod uwagę przede wszystkim rodzaj materiału, którego będziemy chcieli użyć. Do wyboru mamy marmur, trawertyn lub wapień. Do wyboru mamy cała gamę kolorystyczną od białego, po szary lub czerwony. Każdy z nich nie jest jednolity i ma piękne, unikalne rysunki na powierz. Powierzchnia może być szlifowana, antykowana lub szczotkowana. Brzegi płytek mogą być równo wykończone lub łupane. Wysokiej jakości wyroby z kamienia, idealnie nadające się na tarasy, oferuje firma Metamar, obsługująca klientów prywatnych i przedsiębiorców.

Kamieniem przez świat

A gdyby tak wybrać się w podróż po Europie i w trakcie zwiedzania miast i miasteczek Włoch, Francji czy Niemiec podpatrzeć najnowsze trendy? Zachwycić się spontanicznymi aranżacjami toskańskich tarasów, prowokujących do słodkiego nic nie robienia, niewymuszaną elegancją rozległych balkonów w podnicejskich wsiach czy surowością niemieckich werand? Popołudnie na włoskim tarasie to czas „dolce far niente” w otoczeniu pachnącej glicynii, powojnika i róż, w których loggia aż tonie. W ceramicznych donicach w kolorze gliny, ustawionych kaskadowo na schodach, balustradzie czy parapetach rosną palmy, kaktusy i oleandry. Na tym tarasie czas jakby się zatrzymał, dzięki ukruszonym, brunatnym kaflom kamiennym i nieregularnym murkom. Dodany gdzieniegdzie jasny wapień, trawertyn czy marmur przywodzi na myśl odległe czasy, gdy na to samo Morze Śródziemne patrzyli imperatorzy i cesarze. Przenosząc się do Francji, zmieniamy klimat nie tylko geograficznie, ale też i pod względem dominacji poszczególnych barw na tarasach.

Taras francuski to bowiem miejsce zadumy i melancholii, z którego bije romantyzm oraz subtelny urok. Ma być przytulnie oraz urokliwie, w czym pomogą białe, metalowe, dekoracyjne meble ogrodowe oraz rozsiana dookoła lawenda. I chociaż idealnym materiałem będą drewniane deski, pomalowane na biało, równie dobrze sprawdzą się mrozoodporne płyt wapienne w kremowych odcieniach i o chropowatej fakturze lub płyty marmurowe, czy trawertynowe w jasnych barwach, nawiązujące fakturą do kamieni naturalnych. Ostatnim przystankiem w podróży są Niemcy. Taras niemiecki, to taras powściągliwy w aranżacji i uporządkowany, sprzyjający raczej intelektualnemu wysiłkowi niż oddawaniu się romantycznym nastrojom czy słodkiemu lenistwu. Liczy się minimalizm, idący w parze ze stylistyczną czystością otoczenia. Zamiast ferii barw, którą podziwialiśmy we Włoszech, czerń, biel i wszelkie odcienie szarości. Niemiecki balkon nie będzie tonął w kwiatach, kładąc nacisk na funkcjonalność i praktyczność.

To od nas zależy, jak będzie wyglądał nasz taras. A może warto podpatrzyć najciekawsze elementy z rożnych zakątków świata i stworzyć własny, niepowtarzalny styl?

śr. ocena 5 / głosów 5