Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Lampy wiszące, stojące, kinkiety, lampy LED oraz lampiony ogrodowe to tylko niektóre rodzaje oświetlenia wpływające na komfort i estetykę otoczenia budynku, ogrodu lub tarasu. Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne stanowi nie tylko romantyczną oprawę, ale również zapewnia bezpieczeństwo. Jakie źródła światła sprawdzą się najlepiej? Dowiedz się, kiedy lepsze będzie oświetlenie zewnętrzne wiszące, stojące, a kiedy sprawdzi się np. kinkiet.

oswietlenie-ogrod

Lampy ścienne – popularne oświetlenie montowane na budynku

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, warto zastanowić się nad lampami ściennymi. Montuje się je na ścianie budynku, a włącza poprzez włącznik znajdujący się w pomieszczeniu, na zewnątrz lub poprzez wbudowany czujnik ruchu (oświetlenie włącza się bez używania przycisków). Jest to popularne rozwiązanie stosowane do oświetlenia m.in. posesji, ściany budynku lub tarasu. Kinkiety i reflektory ścienne świetnie nadają się do oświetlenia np. klamek i zamków do drzwi. Warto jednak podkreślić, że są nie tylko funkcjonalne, ale wpływają również na estetykę – świetnie sprawdzają się także jako źródło światła podkreślające piękną elewację bądź okna.

Lampy wiszące na balkon i taras

Przy drzwiach wejściowych oraz na balkonie lub tarasie świetnie sprawdzi się oświetlenie zewnętrzne w postaci lampy wiszącej. Decydując się na ten typ oświetlenia trzeba uważać, aby zamontować je na odpowiedniej wysokości tak, by nie przeszkadzało domownikom i gościom. Przed wyborem lampy wiszącej warto sprawdzić, czy jej światło jest rozproszone – ma się wtedy gwarancję, że pięknie oświetli otoczenie. Przeciwieństwem lamp wiszących są zewnętrzne słupki oświetleniowe, lub oprawy najazdowe, które można zamontować np. w chodniku lub podłodze tarasu. Ich skupione światło pięknie podkreśla budynek lub elementy takie jak schody.

Oświetlenie solarne: lampy stojące, lampiony, oświetlenie dekoracyjne

Inną propozycją oświetlenia są różnego typu lampy solarne (np. z firmy Aurora z Izbicy), które świetnie sprawdzają się m.in. przy bramie, ogrodzeniu, drodze, podjeździe itp. Przy czym nie wymagają doprowadzania do nich kabli elektrycznych. Zastosowanie tego typu oświetlenia np. w ogrodzie wskazuje, gdzie przebiega chodnik, a gdzie jest trawa. Można nimi wyznaczyć ciąg komunikacyjny, nastrojowo oświetlić altanę lub taras. Lampy solarne to nie tylko funkcjonalny element otoczenia, ale również nowoczesny dodatek, który sprawdzi się na każdej posesji. Obecnie bardzo modnym detalem są także wszelkiego rodzaju lampiony i latarenki, które swoim światłem umilą każdy wieczór.

śr. ocena 5 / głosów 5