Najpopularniejsze gatunki sosny.

Sosna to jedno z najpiękniejszych drzew iglastych, a także najbardziej popularne i często pojawiające się w polskim krajobrazie. Spotkamy je zarówno na górskich szczytach, jak i nad morzem. Roślina ta ma niewielkie wymagania i nadaje się nawet na piaszczyste gleby; stąd kilometry pięknych, sosnowych lasów, ciągnących się wzdłuż wybrzeża i dających cień oraz ochłodę zmęczonym słońcem plażowiczom. Jakie są jej najbardziej popularne gatunki?

sosna

Sosnę spotkamy nie tylko w przyrodzie; równie często i chętnie hodowana jest w przydomowych ogródkach. Jest łatwa w pielęgnacji, posiada walory estetyczne, a także wydziela przyjemny dla nas zapach. Drzewa te lubią słoneczne stanowiska, natomiast nie mają dużych wymagań co do gleby, gdyż mogą rosnąć nawet w mało zasobnych podłożach kamienistych i piaszczystych. Mimo iż wytrzymują susze, zaleca się wówczas ich podlewanie, podobnie jak zimą. Nawóz stosuje się w niewielkich ilościach, natomiast w celu zapobiegania chorobom, zaleca się gnojówki z roślin. Sprawdźmy, jakie gatunki sosny występują najczęściej.

Sosna pospolita

Ze względu na częstotliwość jej występowania, ten gatunek nazwać można królową sosen. Najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska oraz umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Niezbyt dobrze czuje się miastach, ze względu na wrażliwość na zanieczyszczone powietrze. Jej cechą charakterystyczną są liczne odmiany ozdobne, różniące się między sobą kształtem, wielkością, wysokością, a nawet kolorem igieł. Niektóre z nich mają odcień lekko żółtawy, inne niebieski. Uroku dodaje cynamonowo czerwona kora, łuszcząca się płatami. Sosna ta osiągać może nawet 40 m wysokości, dlatego nadaje się przede wszystkim do dużych i średnich ogrodów, gdzie można ją sadzić zarówno w grupie, jak i jako soliter. Wiele odmian sosny pospolitej, a także sosny bośniackie, wejmutki, drobno oraz gęstokwiatowe posiada w swojej ofercie Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzeja Krzysiaka, mogące pochwalić się ponad 30 latami doświadczenia w hodowli ozdobnych drzew i krzewów.

Kosodrzewina

Kosodrzewina to inaczej sosna górska. Najmniej wymagająca i potrafiąca dostosować się do niemal każdych warunków, porasta górskie szczyty oraz chętnie hodowana jest w przydomowych ogródkach. Bardzo dobrze znosi niskie temperatury, suszę, a nawet zanieczyszczone powietrze. Osiąga między 2 a 4 metry wysokości, rozrastając się przede wszystkim wszerz, dlatego potrzebuje dużo przestrzeni. Podobnie jak sosna pospolita, posiada wiele odmian ozdobnych. Na szczególną uwagę zasługuje wintergold; karłowata odmiana o kulistym, gęstym pokroju oraz wyjątkowo pięknym, zimowym, żółtym zabarwieniu igieł, wyrastająca do wysokości około 60 cm.

Sosna czarna

Może rosnąć nawet na glebach zasadowych. Podobnie jak pozostałe gatunki, dobrze znosi niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr i niskie temperatury. Jej nazwa pochodzi od niemal czarnego koloru kory. Ten gatunek doskonale nadaje się do sadzenia na terenach miejskich. Wykorzystywana jest również do umacniania wydm oraz zapobiegania erozji gleby. Niektóre jej odmiany osiągają do 3 metrów wysokości.

śr. ocena 5 / głosów 5