Drzewka owocowe – jak je pielęgnować?

Drzewka owocowe sprawią, że będziemy mogli cieszyć się smakiem letnich owoców prosto z naszego ogródka. Staną się także wspaniałą ozdobą naszej posesji. Rozłożyste jabłonie zapewnią nam cień w upalne dni, a czereśnie zachwycą pięknem swoich kwiatów. Aby jednak cieszyć się ich wyglądem, należy się nimi odpowiednio zajmować. Jak zatem pielęgnować grusze, wiśnie oraz śliwy aby utrzymywać je w zdrowiu?

drzewka-owocowe

Istnieje kilka zasad, związanych z dbaniem o drzewka owocowe. Podstawą ich pielęgnacji jest odpowiednie przycinanie, nawożenie, podlewanie, ochrona przed szkodnikami oraz bielenie pni. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Przycinanie

Czynność ta zapewnia prawidłowy rozwój oraz owocowanie. Należy jej dokonywać trzy razy w roku, aby cieszyć się owocami wysokiej jakości. Dzięki regularnemu przycinaniu gałęzi, prześwietlimy koronę drzewa, przez co więcej światła dotrze do jej wnętrza. Ograniczymy w ten sposób możliwość pojawienia się chorób drzewa, związanych z grzybami, gdyż zmniejszy się wilgotność korony. Ponadto owoce będą większe i dorodniejsze, a drzewo ulegnie odmłodnieniu, poprzez wycięcie jego starszych konarów. Przycinania powinno dokonywać się na przełomie lutego i marca, po okresie kwitnienia oraz w sierpniu.

Chcąc zaopatrzyć się w drzewka owocowe, zwróćmy uwagę na ofertę centrum ogrodniczego Ogród Śląski. Znajdziemy w nim szeroki wybór roślin, nawozów, a także narzędzi oraz akcesoriów ogrodniczych.

Nawożenie i podlewanie

Aby drzewa wydawały dorodne owoce, należy je odpowiednio nawozić i podlewać, zwłaszcza młode rośliny. Oprócz polecanego przez ogrodników kompostu, idealnie sprawdzi się specjalny nawóz do drzew owocowych, zawierający dużo potasu oraz fosforu, odpowiadających za właściwe owocowanie. Należy rozsypać go wokół drzewa i wymieszać z glebą, lub nasypać w wykopane wcześniej otwory. Drzewka owocowe podlewajmy rzadziej, ale dużą ilością wody. Przede wszystkim starajmy się nie doprowadzić do przesychania gleby.

Ochrona przed szkodnikami

Drzewka owocowe są szczególnie delikatne i wrażliwe na choroby, dlatego wymagają wyjątkowej ochrony. Po pierwsze, pamiętajmy o odpowiedniej glebie i dobrym naświetleniu. Aby cieszyć się zdrowymi owocami, uprawianymi bez chemii, unikajmy oprysków i stosujmy inne metody ochrony, takie jak na przykład wycinanie i niszczenie porażonych części roślin, wygrabianie opadłych jesienią liści, czy zwabianie do ogrodu ptaków. Jeśli już musimy użyć jakiegoś środka ochronnego, wybierzmy na przykład wyciąg z pokrzywy w miejsce syntetycznych, chemicznych preparatów.

Bielenie pni

Ostatnią z czynności z zakresu pielęgnacji drzewek owocowych jest bielenie ich pni, które wykonuje się w połowie stycznia. Ma ono na celu zapobiegnięcie powstawaniu na drzewie ran zgorzelinowych, będących następstwem odstawania kory od drzewa i jej pękania. Proces ten ma miejsce w czasie przedwiośnia, gdy pień łatwo nagrzewa się w ciągu dnia, przez co do życia pobudzają się tkanki pod jego korą. Zamierają, gdy w nocy temperatura spada poniżej zera, co prowadzi do wyżej opisanego procesu.

Pielęgnujmy zatem nasze drzewka owocowe, a będziemy cieszyć się ich dorodnymi owocami.

śr. ocena 5 / głosów 5