Zalety szkła refleksyjnego

Przygotowując się do inwestycji, jaką jest wymiana okien lub wybór stolarki otworowej do nowopowstającego budynku, zwykle skupiamy się przede wszystkim na technologii wykonania profili. Jednakże zwłaszcza w przypadku bardzo dużych przeszkleń warto poświęcić trochę uwagi również kwestii szyb. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej szkłu refleksyjnemu.

Szyby ze szkła refleksyjnego

Nowoczesne okna mogą być szklone z wykorzystaniem szyb o najróżniejszych dodatkowych właściwościach. Odpowiednio dobrany rodzaj szkła specjalnego pozwala osiągnąć np. efekt uruchamiania systemu alarmowego w razie stłuczenia (szkło niestandardowe SECURIT ALARM), czy elektrycznego sterowania przeziernością szyby (szkło aktywne PRIVA-LITE).

W systemach fasadowych biurowców i dużych przeszkleniach, spotykanych przede wszystkim w sklepach wielkopowierzchniowych oraz innych budynkach użyteczności publicznej, bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po szkło refleksyjne, np. ANTELIO – podpowiada nasz rozmówca z firmy Plastixal, zajmującej się produkcją okien PVC i aluminiowych.

Czym jest szkło refleksyjne?

Kiedy na  powierzchnię szkła nakładana jest powłoka z metalu (srebra, złota lub miedzi) albo tlenków żelaza, niklu, miedzi, manganu, cyny, tytanu lub indu o grubości 0,01–1,0 µm, która odbija promieniowanie słoneczne, powstaje szkło refleksyjne. W zależności od właściwości powłoki wyróżniamy różne jego rodzaje.

Wysokoemisyjne szkło refleksyjne nazywamy także przeciwsłonecznym. Ponieważ warstwa tlenków na takim szkle jest odporna na ścieranie, nazywamy ją powłoką twardą. Powłoka szyb wysokoemisyjnych charakteryzuje się bardzo dużym współczynnikiem odbicia światła widzialnego i w zakresie bliskiej podczerwieni. A zatem takie szyby ograniczają jaskrawość oświetlenia naturalnego i zapobiegają nagrzewaniu się wnętrz.

Szkło refleksyjne niskoemisyjne pokrywa miękka, ścieralna warstwa metaliczna. Taka powłoka odbija promieniowanie podczerwone i w niewielkim stopniu światło widzialne, w związku z czym redukuje współczynnik przenikania ciepła. Niskoemisyjne szkło refleksyjne wykorzystuje się przy produkcji okien z szybami zespolonymi.

Największe zalety szkła refleksyjnego

Główną zaletą stosowania okien z szybami ze szkła refleksyjnego jest zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jest to szczególnie istotne w budynkach z przeszkleniami o bardzo dużej powierzchni, a więc głównie komercyjnych. Okna z szybami refleksyjnymi w trakcie eksploatacji pozwolą ograniczyć koszty ponoszone na klimatyzację biura bądź sklepu.

Rozwiązanie to sprawdzi się również w zastosowaniach prywatnych. Mamy tu na myśli przede wszystkim przydomowe ogrody zimowe. Takie pomieszczenia są bowiem szczególnie narażone na zbytnie nagrzewanie powietrza w wyniku oddziaływania słońca, co znacznie obniża komfort ich użytkowania.

Właściwości przeciwsłoneczne są nadawane szybom przez nakładanie warstw na istniejącą już taflę. Oznacza to, że do produkcji szyb refleksyjnych można wykorzystać różne rodzaje szkła, w tym gięte i tłumiące hałas.

śr. ocena 5 / głosów 1