Nowoczesne technologie w domach z drewna

Domy z drewna są bardzo popularne. Wielu inwestorów decyduje się na nie, gdyż mają wiele zalet – zalicza się do nich m.in. wytrzymałą konstrukcję, dobrą izolację oraz piękny wygląd. Atutem budowy drewnianego domu jest to, że mogą mieć dowolną wielkość, wygląd, a także umożliwiają swobodny wybór konkretnej technologii. Jakie technologie budowy domów z drewna są obecnie najczęściej wybierane?

domy-z-drewna

Nowoczesne domy z drewna – technologia szkieletowa

Decydując się na budowę domu z drewna, bardzo dużo osób wybiera domy o lekkiej konstrukcji szkieletowej. Domy te mogą być budowane z prefabrykatów, wielowymiarowych modułów bądź budowane od podstaw, czyli z drewna na placu budowy. Do budowy domu w technologii szkieletowej używa się najczęściej drewna sosnowego (II lub III klasa) o zaokrąglonych krawędziach, struganego i suszonego komorowo. Dzięki takim właściwościom drewna ma się pewność, że ma odpowiednią wilgotność, a przez to nie zalęgną się w nim owady, nie powstanie pleśń oraz drewno nie będzie się wichrowało. Do domów szkieletowych zalicza się również tzw. budownictwo kanadyjskie. Ich szkielet również jest lekki, a ściany mają jednakową grubość. Ponadto, dzięki temu, że ciężar budynku jest mniejszy, można znacznie zaoszczędzić podczas budowy fundamentów. Kolejną zaletą jest łatwość przebudowy. Do domów drewnianych budowanych technologią szkieletową zalicza się również tzw. fertighausy (budownictwo niemieckie) oraz domy budowane w stylu szwedzkim. Różnice między nimi wynikają m.in. głównie z grubości ścian. Domy szkieletowe (np. z firmy LIGAR ze Stargardu) można zbudować w ciągu 3 miesięcy, dlatego też to właśnie one są najczęstszym wyborem inwestorów. 

Inne, rzadziej stosowane technologie budowy domów z drewna

Do mniej popularnych technologii zalicza się domy z bali. W tego typu budownictwie również stosuje się drewno suszone komorowo, a bale mają różne kształty. Ponadto, bale układane są poziomo, a grubość ściany nie może być mniejsza niż 23 cm, jeśli dom ma być nieocieplany. Istnieją również domy z bali izolowane, wtedy podczas budowy wykorzystuje się półbale, a całość należy ocieplić od wewnątrz.

Domy z drewna stanowią coraz częstszy wybór inwestorów, gdyż są ekonomiczne, trwałe i ekologiczne. Najczęściej wybierane są drewniane domy szkieletowe, jednak niezależnie od technologii, tego typu dom z pewnością sprawdzi się zarówno jako dom mieszkalny na stałe, jak i dom wakacyjny.

śr. ocena 5 / głosów 6