Na czym polega naprawa dachu?

Każdy właściciel domu musi liczyć się z tym, iż z biegiem lat pokrycie dachowe może ulec zniszczeniu i będzie konieczna naprawa dachu. Najczęściej zdarzają się uszkodzenia części jego połaci, rzadziej zaś dachy wymagają remontów generalnych. Z naszego artykułu dowiesz się, jak możesz przeprowadzić proces naprawy pokrycia dachowego, aby długo cieszyć się jego efektem.

naprawa-dachu

Właściwa ocena uszkodzeń

Kiedy część poszycia Twojego dachu ulegnie uszkodzeniu, nie zwlekaj z podjęciem odpowiednich kroków. Jakie to są kroki? Otóż przede wszystkim należy dokonać właściwej oceny uszkodzeń. Następnie trzeba zabezpieczyć uszkodzoną część dachu przed dalszym zniszczeniem oraz wnętrze domu, jeśli dach np. przecieka. Kolejnym i ostatnim krokiem jest jak najszybsze przeprowadzenie naprawy. Ale po kolei.

Ocenę uszkodzeń najlepiej pozostawić fachowcom, czyli dekarzom. Oni będą bowiem w stanie szybko i skutecznie oszacować zaistniałe straty w poszyciu dachu. Dekarze dysponują odpowiednim sprzętem, wiedzą oraz doświadczeniem. Nierzadko zdarza się, iż dochodzi do uszkodzenia elementu dachu, który nie jest widoczny gołym okiem. W takiej sytuacji zdecydowanie konieczne jest oko fachowca.

Zabezpieczenie uszkodzonej części dachu

Po dokonaniu oceny uszkodzeń, dekarz przystępuje do usunięcia wszelkich elementów poszycia dachowego, które są luźno zamocowane. Stanowią one bowiem zagrożenie dla mieszkańców domu oraz samego dachu, gdyż mogą powodować dalsze jego uszkodzenia. Następnie podejmuje się prac zabezpieczających połacie przed ewentualnymi opadami i w efekcie przeciekaniem. Używa do tego najczęściej materiałów takich jak płyty OSB lub deski pokryte papą, czyli stanowiących rozwiązanie prowizoryczne. Wszystko to po to, aby jak najszybciej i najskuteczniej zabezpieczyć dach.

Kiedy dach przecieka skuteczne zabezpieczenie tymczasowe stanowić może załatanie dziur w folii wstępnego krycia, o ile ta nie uległa uszkodzeniu w stopniu, który wyklucza naprawę. Kiedy problem jest zdiagnozowany, a dach zabezpieczony fachowcy mogą przejść do ostatniego, kluczowego etapu, mianowicie naprawy właściwej dachu.

Naprawa dachu

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Firmy Dekarskiej Mariusz Dobosz:

Naprawa elementów montażowych i konstrukcyjnych dachu polega na ich wymianie lub przeprowadzeniu działań, mających na celu ich wzmocnienie. I tak np. połamane łaty są wycinane, a w ich miejsce montowane nowe, zniszczone krokwie i jętki zaś wzmacniane poprzez przybicie obustronne specjalnych nakładek. Naruszone połączenia dachu z kolei można wzmocnić odpowiednimi złączami ciesielskimi, o ile ich odkształcenie nie przekracza stopnia zagrażającego bezpieczeństwu.

Jeśli uszkodzone są dachówki, zostają one usunięte, a te nieuszkodzone, pozostające w sąsiedztwie przesuwane są wyżej w celu odsłonięcia łaty montażowej. Nowe dachówki, muszą odpowiadać starym swoim rozmiarem i ciężarem. Po ułożeniu nowych dachówek, rząd starych wraca na swoje miejsce i zakrywa wymienione elementy. W przypadku blachodachówki proces wygląda podobnie.

Pośród pozostałych elementów dachu, które najczęściej ulegają uszkodzeniom wymienić można gąsiory, wiatrownice oraz rynny. Gąsiory układane są w kalenicy i montowane przy użyciu wkrętów, gwoździ lub specjalnych zaczepów. W związku z tym, kiedy uszkodzeniu ulega jeden ze środkowych elementów, cały odcinek wymaga rozbiórki. Wiatrownice zaś to elementy wykonane z blachy profilowanej i montowane do deski szczytowej. Stąd wiatrownice nazywane są również szczytowymi. Przy jej uszkodzeniu często konieczna jest wymiana deski, a kiedy zachodzi trudność w jej demontażu, do starej deski przybija się nową, opatrzoną również nową obróbką blacharską.

Na koniec rynny. Te zazwyczaj ulegają odkształceniom, łamią się bądź się odrywają, powodując przy tym uszkodzenie elementów, znajdujących się w pasie okapowym. Kiedy stopień uszkodzenia rynny jest znaczny, wówczas jest ona wymieniana wraz z całym systemem orynnowania oraz obróbkami blacharskimi. Kiedy zaś uszkodzenie występuje na krótkim jej odcinku, można wymienić jedynie ten jej fragment.

śr. ocena 5 / głosów 5