Montaż i wymiana okien dachowych – krok po kroku

Okna dachowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie, szczególnie w domach jednorodzinnych. Zapewniają one doskonałe doświetlenie pomieszczeń, chronią przed zimnem, hałasem i stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe. Aby jednak dobrze pełniły swoje funkcje i zapewniały znakomitą izolację cieplną oraz akustyczną, należy je prawidłowo zamontować, a w razie potrzeby – wymienić. Co warto wiedzieć na temat montażu okien dachowych?

Kiedy i w jaki sposób montować okno dachowe?

Montaż okien dachowych to złożony proces, wymagający odpowiedniego zaplanowania działań. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy powinno się zająć montażem tego typu okien. Okazuje się, że najlepsza na to pora to czas, w którym następuje krycie połaci dachowej. Równoczesny montaż okien z układaniem pokrycia dachowego to bowiem spore ułatwienie dla dekarzy, a także ograniczenie ryzyka powstawania błędów w izolacji czy nawet uszkodzeń konstrukcji dachu. Niemniej jednak warto pamiętać, że istnieje możliwość montażu okien w dachu już gotowym – wtedy należy wykonać odpowiedni otwór w połaci. Inną kwestią jest wymiana okien dachowych, która wymaga oczywiście uprzedniego demontażu starego okna. W każdym z tych przypadków warto się zastanowić nad sposobem montażu okien dachowych. W praktyce stosuje się trzy rozwiązania:

  • Montaż na krokwiach – to najprostszy sposób instalacji okien dachowy stosowany wtedy, gdy rozstaw krokwi jest o kilka centymetrów większy od szerokości okna.
  • Montaż na łatach – to rozwiązanie wybierane w przypadku, gdy rozstaw krokwi w znaczący sposób przewyższa szerokość okna.
  • Montaż na wymianach – wymiany to specjalne umocnienia konstrukcji dachu, które stosuje się w przypadku konieczności wycięcia fragmentu krokwi, jeśli szerokość okna jest zbyt duża.

Sposób montażu dobieramy do rozmiaru okien oraz specyfiki połaci dachu, tak, aby montaż był w miarę nieskomplikowany, a przede wszystkim nie obciążał więźby.

Montaż i izolacja okna dachowego

Montaż okna dachowego wymaga przygotowania otworu w dachu, co – jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy – nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji dachu. Wycinamy folię dachową oraz usuwamy zbędne łaty, umieszczając nad i pod otworem na okno specjalne łaty montażowe.

Instalację okna zaczynamy od zamocowania specjalnych kątowników na ościeżnicy, którą następnie umieszcza się w przygotowanym otworze okiennym. – Mówi przedstawiciel firmy Solidny Dekarz z Warszawy. – Dzięki kątownikom możliwe jest odpowiednie wypoziomowanie ościeżnicy. W tak zamontowanej ramie umieszczamy skrzydło okienne. Istotnym elementem montażu, jak i wymiany okien dachowych jest odpowiednie ich docieplenie oraz zabezpieczenie przed wilgocią.

Izolacja powinna być połączona z membraną zastosowaną w połaci dachowej. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów termoizolacyjnych należy wełna mineralna lub owcza, ale też np. pianka poliuretanowa. Oprócz tego stosuje się folię przeciwwilgociową. Na samym końcu zakłada się kołnierz uszczelniający. Profesjonalnie przeprowadzony montaż lub wymiana okien dachowych to gwarancja komfortu w tak wykończonych pomieszczeniach.

śr. ocena 5 / głosów 5