Łupek czerwony. Gdzie znajduje zastosowanie?

Kruszywa stanowią bardzo cenny surowiec dla branży budowlanej – stosowane są między innymi do produkcji różnego rodzaju mieszanek betonowych i cementowych, a także jako podkłady do nawierzchni. Znajdują również zastosowanie w innych celach. Jednym z wielu rodzajów kruszyw jest tak zwany łupek czerwony. Czym się on charakteryzuje i jak można go użyć? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

Charakterystyka łupka czerwonego

Łupek czerwony, nazywany również przepalonym lub przywęglowym, to kruszywo sztuczne, wytwarzane w procesie wzbogacania i oczyszczania węgla kamiennego, który następnie przepalany jest podczas składowania w hałdach. Jego cechą charakterystyczną jest ceglasta lub czerwono-szara barwa. Przed zastosowaniem łupek rozdrabniany jest do odpowiednich frakcji. Łupek czerwony posiada wiele zalet, czyniących z niego wysokiej jakości kruszywo. Jest stosunkowo lekki i odporny na działanie wody i mrozu, charakteryzują się dobrą zagęszczalnością i wodoprzepuszczalnością na poziomie trzykrotnie wyższym od wymagań.

Zastosowanie łupka czerwonego

Łupek czerwony znajduje bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Może być stosowany w szeroko pojętych pracach inżynieryjnych, hydrotechnicznych i rekultywacyjnych. Wykorzystuje się go również jako podkład pod różnego rodzaju twarde nawierzchnie, między innymi:

  • Drogi, w tym drogi technologiczne i gruntowe
  • Autostrady
  • Place i parkingi

Ponadto może on służyć do wykonywania nasypów drogowych i kolejowych, wymiany oraz wzmocnienia gruntów oraz jako posypka i podbudowa nawierzchni z kostki brukowej. Bardzo często korzysta z niego przemysł ceramicznych

Łupek czerwony dla sportu

Ciekawym zastosowaniem łupka czerwonego jest wykorzystanie go jako nawierzchni służących do rekreacji, między innymi kortów tenisowych, bieżni, ścieżek parkowych oraz placów zabaw. Dlaczego łupek jest wykorzystywanych do tych celów.

Wynika to z jego wysokiej przesiąkliwości oraz miękkości – wyjaśnia przedstawiciel spółki Haldex S.A. – Bardzo poważną niedogodnością stwarzaną przez nawierzchnie z betonu czy asfaltu jest fakt, że zatrzymują one wodę opadową i są bardzo twarde, przez co nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji. Szczególnie dotkliwie odczuwają to biegacze odbywający treningi w obrębie miasta, np. na chodnikach. Podczas uderzania stopy o twardą powierzchnie stawy poddawane są bardzo dużym obciążeniom, które prowadzą do ich osłabienia i ostatecznie zwiększają ryzyko kontuzji. Nawierzchnie z łupka – sypkie, utwardzane lub w mieszance z polimerami – są miększe, dlatego w mniejszym stopniu obciążają nasz organizm podczas aktywności sportowej. Ponadto nie powodują tak dotkliwych obrażeń w momencie ewentualnego wypadku.

śr. ocena 5 / głosów 5